تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۱:۳۰
بازدید: ۳۴۰
کد خبر: ۷۰۲۶۵
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

چالش های صادرات سیمان/ از کاهش صادرات تا افزایش هزینه حمل و نقل صادراتی

می متالز - برخی سیاست های حمایتی دولت منجر به رکود صادرات و از دست دادن بازار های هدف محصولاتی، چون سیمان شده و این صنعت را محکوم به کاهش تولید کرده است. فعالان این صنعت سیمان معتقدند با توجه به تقاضای محدود بازار داخل، بسیاری از شرکت هایی که نزدیک به مبادی صادراتی بودند، رو به توسعه فعالیت در حوزه صادرات آورده اند.
چالش های صادرات سیمان/ از کاهش صادرات تا افزایش هزینه حمل و نقل صادراتی

به گزارش می متالز، روند افزایشی صادرات سیمان و کلینکر در سال ۹۷، این تصور را ایجاد کرد که ادامه روند افزایشی صادرات باتوجه به با بالاتر رفتن نرخ ارز و جذاب شدن فروش های صادراتی در مقایسه با قیمت های داخلی، منجی صنعت سیمان در سال ۹۸ خواهد بود.

این پیش بینی برای صنعت سیمان با وجود رکود در حوزه ساخت وساز و به دنبال آن کاهش مصرف داخلی و همچنین کاهش صادرات به دلیل تعدد قوانین و به ویژه قانون ارز صادراتی و از دست دادن بازار های صادراتی محقق نشد.

این در حالی است که با رکود در بخش صنعت مسکن، صنعت سیمان هم در رکود به سر برد و با وجود افزایش نرخ مسکن، اما شاهد تحریکی در بخش ساخت وساز نبودیم. از سوی دیگر اگرچه مواد اولیه شرکت های سیمانی چندان به ارز مربوط نمی شود، اما هزینه های دیگر این صنعت از جمله در زمینه تعمیرات، دستمزد های کارگری، حمل ونقل، خدمات و هزینه های تولید افزایش چشمگیری داشته است.

کاهش صادرات سیمان

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان درباره میزان تولید و صادرات سیمان و تحولات این صنعت در سال جاری به خبرنگار اقتصاد۲۴ گفت: با ۳۰ میلیون و ۵۷۰ هزار تن مجموع تولید در صنعت سیمان در ۶ ماه اول سال ۹۸، کلینکر به میزان ۳ میلیون و ۷۸۵ هزار تن و سیمان به میزان ۲ میلیون و ۸۵۸ هزار تن صادر شد.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: با توجه به ظرفیت سالانه بالای ۸۵ میلیون تن تولید سیمان در کشور، تنها ۶ میلیون و ۶۴۳ میلیون تن سیمان و کلینکر در ۶ ماه نخست سال ۹۸ صادر شده است.

این فعال در صنعت سیمان ادامه داد: در صادرات کلینکر نسبت به زمان مشابه سال قبل، شاهد افزایش ۳ درصدی هستیم، اما در خصوص سیمان در مقایسه با زمان یادشده، ۱۷ درصد کاهش صادرات را تجربه کردیم.

وی گفت: امروز با تمام مشکلات، کشور های امارات، بنگلادش، پاکستان، چین، سریلانکا، عمان، عراق، کویت و هند بازار های هدف صادرات کلینکر ایران هستند.

شیخان تصریح کرد: سیمان نیز به کشور های ازبکستان، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، روسیه، سومالی، قزاقستان و کویت صادرات می شود.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان افزود: عراق به عنوان بزرگترین بازار صادراتی سیمان ایران، امروز به دلیل تولید کارخانه های سیمان در این کشور دیگر خرید از ایران ندارد و این نیز یکی دیگر از عوامل کاهش صادرات سیمان بوده است.
قوانین یا موانع صنعت سیمان

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ادامه با اشاره به تاثیرگذاری قوانین مربوط به حوزه سیمان بر این صنعت عنوان کرد: اگر به آمار صادرات ۶ ماه اول سال ۹۷ نگاهی داشته باشیم، می بینیم که صادرات در وضعیت خوبی قرار داشت، اما این روند از نیمه اول سال ۹۸ روند کاهشی به خود گرفت چرا که تا پیش از آن مشکلی در مقررات ارزی، تحریم و افزایش هزینه های حمل نداشتیم.

شیخان ادامه داد: هرچند سالهاست که با مشکلات صادرات درگیر هستیم، اما از زمان تحریم و به دلیل نبود هماهنگی در بخش های مختلف صادراتی به نظر می رسد موضوع صادرات وارد مشکل گسترده تری شده است از این رو رغبت به صادرات در این صنعت کمرنگ شده است.
صادرات بهترین منجی صنعت سیمان

وی افزود: در شرایط فعلی باید این موضوع را پذیرفت که در زمینه سیمان ظرفیت سازی انجام شده است، اما در داخل با رکود ساخت وساز و مصرف روبه رو هستیم و صادرات می تواند راهکار خوبی در این زمینه باشد.

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با تاکید بر اینکه مقررات ارزی یکی از موانع کاهش تولید سیمان بوده است، گفت: افزایش هزینه حمل و نقل و کرایه بار کشتی و ریسک پذیری بیشتر بیمه ها از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند صادرات این محصول بوده است.
افزایش هزینه حمل و نقل صادراتی سیمان

«حمل و نقل یکی از اصلی ترین مشکلات در صنعت سیمان است». به گفته شیخان، مدتی است که کرایه حمل و نقل داخلی و دریایی افزایش یافته و منجر به بروز مشکلاتی شده است؛ این امر رقابت بین کشور های صادرکننده سیمان را نیز از بین برده است.

به اعتقاد شیخان، سیمان، چون یک کالای تجاری نیست و یک کالای حجیم و کم ارزش بشمار می آید، دولت در راستای حفظ بازار صادرات و افزایش تولید این محصول با پرداخت سوبسید برای حمل و نقل سیمان می تواند تا حدود زیادی از مشکلات این صنعت کم کند.

چالش های صادرات سیمان

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان در پایان درباره چالش های صادرات سیمان گفت: سیاست های ارزی، افزایش ۴۵ درصدی هزینه حمل و نقل و تحریم ها، صادرات در حوزه سیمان را بی ارزش و فضا را برای رقابت منفی تولیدات این صنعت در داخل کشور فراهم کرده است.

عناوین برگزیده