تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۹:۵۱
بازدید: ۲۰۲
کد خبر: ۷۰۵۸۷
سرویس خبر : فلزات غیرآهنی

راه‌اندازی شاخص SAVANT برای رصد فعالیت واحدهای ذوب مس

می متالز - مشارکتی با حضور شرکت کارگزاری کالای Marex Spectron محصولی را معرفی کرد که وضعیت روزانه عملیاتی 90 درصد واحدهای ذوب مس دنیا را با استفاده از تکنولوژی ماهواره‌ای رصد می‌کند.
راه‌اندازی شاخص SAVANT برای رصد فعالیت واحدهای ذوب مس

به گزارش می متالز، شاخص ذوب جهانی مس SAVANT یک پروژه مشترک میان Marex Spectron و شرکت اطلاعات مکانی iEarth است. بخشی از تامین مالی برای توسعه این طرح، توسط سازمان فضایی بریتانیا از طریق برنامه تجاری سازمان فضایی اروپا انجام شده است.

این شاخص با استفاده از منابعی که روزانه به‌روز می‌شود مانند داده‌های مکانی جمع‌آوری شده از ماهواره‌ها، داده‌های واحدهای ذوب را از فضا و گزارش‌های فعالیت واحدهای ذوب دنیا گرفته و با الگوریتم‌هایی ارزیابی می‌کند.

تولیدکنندگان مس، بازرگانان کالا، و تحلیلگران صنعتی این شاخص را در یک سال اخیر آزمایش کرده‌اند و حالا برای مشترکین نیز با گزینه‌های روزانه، هفتگی، یا ماهانه در حال راه‌اندازی است.

هدف اصلی، ایجاد شاخص‌های فلزی SAVANT است و سایر خدمات نیز در راه است.

منابع خوبی برای داده‌های معادن و واحدهای ذوب وجود دارد، اما این اطلاعات معمولا کمبودهایی دارد، بین نواحی دنیا سازگار نیست، مطمئن و دقیق نیست، یا تاخیر دارد.

به گفته Guy Wolf رئیس جهانی تحلیل بازار در شرکت Marex Spectron به موقع بودن اطلاعات اهمیت حیاتی دارد. «این سیستم پیشرفت زیادی نسبت به منابع موجود دارد و فرآیند آن نیز عینی و بی‌طرف است.»

او اضافه کرد: «شاخص SAVANT اطلاعات منحصر به‌ فردی نه تنها به تولیدکنندگان، بازرگانان، و سرمایه‌گذاران مس، بلکه به تحلیلگران و اقتصاددانان می‌دهد که از عملکرد فلزات به عنوان نشانه‌های قوی از فعالیت اقتصادی گسترده‌تر استفاده کنند. پتانسیل زیادی برای این نوع اطلاعات بازار وجود دارد و ما برای توسعه محصولات بیشتر به همکاری با IEarth ادامه خواهیم داد.»

پروژه SAVANT در حال حاضر اطلاعات حدود سه سال واحدهای ذوب را دارد. به عنوان مثال، آخرین شاخص حاکی از آن است که فعالیت ذوب مس در دنیا پس از سطوح پایین چند ساله، در چند هفته اخیر بازیابی خوبی داشته است.

این داده‌ها همچنین شاخص مناسبی برای رشد اقتصادی هستند زیرا مس کاربردهای گسترده‌ای در بیشتر بخش‌های اقتصاد از مسکن و ساخت‌و‌ساز تا الکترونیک و تولید و انتقال برق دارد.

شرکت IEarth از طریق Earth Observation تحلیل‌ها و گزارش‌های منحصر به‌فردی ارایه می‌دهد؛ این تکنولوژی به بیش از 20 ماهواره با وضوح بالا و همچنین ماهواره خود با قابلیت جمع‌آوری ویدیوی رنگی با کیفیت بالا از فضا دسترسی دارد. محدودیتی برای محل عکس‌برداری ماهواره‌ها وجود ندارد و واحدهای ذوب در هر جای دنیا قابل رصد هستند.

تکنولوژی Earth Observation با استفاده از اطلاعات تحلیلی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، تخصص خود را در پردازش عکس‌های ماهواره‌ای ارتقا می‌دهد.

به گفته Richard Blain مدیرعامل IEarth «از طریق همکاری نزدیک با Marex Spectron به مرور زمان و با دقت، تکنولوژی SAVANT را با داده‌های ورودی زیادی از شرکت‌ها و متخصصین فعال در زنجیره تامین مس، توسعه دادیم تا با اطمینان کامل محصولی به آن‌ها ارایه کنیم که یک نوآوری بزرگ به‌حساب می‌آید.»

مشترکین با پرداخت هزینه، به اطلاعات مفصل و گزارش درباره یک به یک واحدهای ذوب با به‌روزرسانی روزانه دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این، Earth-i یک شاخص ماهانه رایگان نیز از جمعه 18 اکتبر منتشر خواهد کرد که ثبت نام برای این سرویس در حال حاضر باز است.

عناوین برگزیده