تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۰۹:۵۶
بازدید: ۲۷۸
کد خبر: ۹۲۸۵۳
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
رشد 8 برابر سودآوری این هلدینگ سیمانی؛

پرتفوی «سفارس» نیاز به اصلاح دارد

می متالز - شرکت «سیمان فارس و خوزستان» تاکنون موفق به شناسایی سود مطلوبی شده که غالب آن از فروش سرمایه گذاری ها و عرضه اولیه "ساوه" حاصل شده است.
پرتفوی «سفارس» نیاز به اصلاح دارد

به گزارش می متالز، شرکت «سیمان فارس و خوزستان» تا دوره 9 ماهه منتهی به بهمن ماه سال 98 توانست برای هر سهم 87 ریال سود بسازد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد خیره کننده 715 درصدی را به معرض نمایش می گذارد.

طی این مدت، درآمد سود سهام با رشد 54 درصدی به 5 میلیارد ریال رسید و از سوی دیگر، رشد قیمت ها در بازار سرمایه مجال خوبی برای شناسایی سود فراهم کرد و این شرکت نیز با فروش سرمایه گذاری ها به سود قابل توجه 560 میلیارد ریالی دست یافت. این در حالی است که در کل سال مالی قبل 116 میلیارد ریال سود فروش سرمایه گذاری ها کسب کرده بود.

«سفارس» از ابتدای خرداد ماه تا پایان بهمن ماه بالغ بر 876 میلیارد ریال سهم خریداری کرده و در مقابل، یک هزار و 20 میلیارد ریال سهام به فروش رسانده است.

به این ترتیب و به کمک سایر درآمدها، جمع کل درآمدهای عملیاتی «سفارس» در 9 ماهه سال جاری رشد 348 درصدی را تجربه کرد.

شایان ذکر است که این شرکت سرمایه گذاری فعال در حوزه سیمان، پرتفوی بورسی به بهای تمام شده 4 هزار و 965 میلیارد ریالی تشکیل داده که ارزش بازار آن بالغ بر 58 هزار و 972 میلیارد ریال است. در این سبد، 20 شرکت سیمانی و یک شرکت از گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی و یک شرکت نیز از گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط حضور دارند.

علاوه بر این، «سفارس» بیش از 3 هزار و 975 میلیارد ریال در شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری کرده است که در این بین، سیمان ساوه به جمع شرکت های حاضر در بازار سهام پیوست اما؛ همچنان در پرتفوی غیربورسی این شرکت دیده می شود. به نظر می رسد «سفارس» باید نسبت به اصلاح پرتفوی خود اقدام کند.

منبع: پول نیوز
عناوین برگزیده