تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۱:۴۵
بازدید: ۱۸۴
کد خبر: ۹۲۸۸۰
نوریان مطرح کرد:

اروپا بایدخسارت دیرکرد در راه اندازی اینستکس را به ایران بپردازد

می متالز - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اروپا بایدخسارت دیرکرد در راه اندازی اینستکس را بپردازد، خاطرنشان کرد:در نشست فصلی شورای حکام آژانس که با موضوع برجام برگزار شد طرف های مختلف خواهان ادامه برجام بودند اما این مساله باید در مرحله اجرا به ایران نشان داده شود.
اروپا بایدخسارت دیرکرد در راه اندازی اینستکس را به ایران بپردازد

به گزارش می متالز، اردشیر نوریان با اشاره به انتقادهای مسئولان اروپایی از کاهش سطح تعهدات هسته ای توسط ایران گفت: نباید از یاد برد که ریشه وضعیت کنونی، خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بعد از آن تهدید  شرکت‌ها و بانک‌هایی که خواستار همکاری با ایران هستند به مجازات در کنار انفعال طرف‌های باقی‌مانده در برجام منجر به وضعیت کنونی و تصمیم ایران برای کاهش سطح تعهدات هسته ای به صورت گام به گام است.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران در طی این مدت خسارات زیادی را از کوتاهی و انفعال اروپا دیده است، تاکید کرد:اروپا بایدخسارت دیرکرد در راه اندازی اینستکس را بپردازد.

وی ادامه داد: اروپایی ها بخاطر بی اختیاری و ناتوانی در مقابل تصمیم آمریکا نتوانستند در برجام عملکرد خوبی داشته باشند و نقش مستقلی از دولت ترامپ ایفا کنند، مکرر وعده دادند و به صورت قطه چکانی اقدامات را انجام دادند اما هیچکدام از این موارد مانند اینستکس در چارچوب حقوق ایران در برجام قابل قبول نیست.

نوریان با بیان این که رفتار دوگانه اروپایی ها در مواجه با کشورها در راستای تامین منافع خودشان است، تصریح کرد: ایران آمادگی خود را برای بازگرداندن تمامی گام‌های جبرانی که در راستای بندهای 26 و 36 این توافق برداشته شده‌اند اعلام نموده است امکا این موضوع منوط به اجرای تعهدات از طرق اروپایی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین خاطرنشان کرد:در نشست فصلی شورای حکام آژانس که با موضوع برجام برگزار شد طرف های مختلف خواهان ادامه برجام بودند اما این مساله باید در مرحله اجرا به ایران نشان داده شود.

نوریان تاکید کرد: حفظ برجام جز از طریق قبول مسئولیت دولت‌های باقی‌مانده در برجام ممکن نیست.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، طی سخنرانی در نشست فصلی شورای حکام درخصوص گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون راستی‌آزمایی اجرای برجام در ایران، مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص تشریح و تاکید کرده است که طرف‌های اروپایی باید میلیاردها یورو هزینه و خسارت ایران و راه‌های جبران آن را در نظر بگیرند.

عناوین برگزیده