تاریخ: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۲:۴۵
بازدید: ۱۶۹
کد خبر: ۹۳۲۲۷
سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران؛

افغانستان خواستار ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرکات ایران شد

می متالز - لطیفی گفت: گمرک افغانستان از ایران خواسته است تا فعالیت‌های گمرک‌ها به ۲۴ ساعته شدن سوق پیدا کند.
افغانستان خواستار ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرکات ایران شد

به گزارش می متالز، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای تجاری کشور گفت: گمرک ایران طی مکاتبه ای با بالاترین مقامات گمرکی کشورهای همسایه، از آنان خواست تا به جای مسدود سازی مرزها و توقف روند جابجایی کالاها وزارت خانه های بهداشت کشورها پروتکل های مشترک بهداشتی را همزمان اجرا کنند.


لطیفی در خصوص مرزهای کشور افزود: وضعیت مرزهای آبی کشور در جنوب وشمال کشور مناسب است وشرایط گمرکات بندری ما عادی است وروند طبیعی خود را دارد. به طوری که بنادر شهید رجایی و باهنر در استان هرمزگان، بندر امام خمینی در استان خوزستان، بنادر چابهار در سیستان و بلوچستان، بنادر امیر آباد و نوشهر در استان مازندران و بندر انزلی و آستارا در گیلان فعال هستند و سیر طبیعی تجارت خارجی اعم از رویه صادرات، واردات وترانزیت کالا بدون هیچ مشکلی در حال انجام است، البته در بنادر جنوبی به مقاصد کویت، امارات تجارت متوقف است و قطر همچنان شناورهای فلزی یخچالدار را پذیرمسئش می کند.

وی بیان کرد: مرزهای زمینی ایران با اقلیم کردستان، کشورآذربایجان، جمهوری خود مختار نخجوان و افغانستان فعال هستند و رویه گمرکات در این مرزها بصورت روال عادی درجریان است.

او افزود: مرزهای زمینی ایران با عراق از جمله مهران، چذابه وشلمچه بسته است .ضمن آنکه کلیه مرزهای کشور با پاکستان نیز همچنان تا اطلاع بعدی غیر فعال است. مرزهای ترکمنستان مسدود است و صرفا کامیون های ترکمن قادر به ورود به این کشور هستند و به صورت محدود از گمرک سرخس جابجایی کالا از طریق ریل را شاهد هستیم.

صادرات وواردات کالا به روسیه نیز با رویه ترانزیت از خاک آذر بایجان بدون توقف است

لطیفی در خصوص آخرین وضعیت گمرک پرویز خان، گفت: ضمن آنکه بطور کلی این مرز فعال است و عملیات تجاری بدون هیچ مشکلی در حال انجام است. لیکن با توجه به اینکه طرف کرد، روز‌های جمعه تعطیل هستند؛ بنابراین فردا جمعه بغیر از خروج کامیون‌های حامل سوخت، فعالیت گمرکات اقلیم متوقف است. شایان توجه است که حدود ۱۸۰۰ کامیون در این مرز مستقر است که در صورت همکاری گمرک اقلیم کردستان تا پایان وقت امروز بیش از یک هزار کامیون در عراق تخلیه خواهد شد.

سخنگوی گمرک ایران بیان کرد: گمرکات مرزی فعال کشور با حضور شیفتی همکاران گمرکی، در ایام تعطیلی نوروز، با جدیدت در خدمت تجارت خارجی کشور هستند واین خدمات بدون هیچ گونه وقفه‌ای ادامه دارد.

وی افزود: گمرک بیله سوار در استان اردبیل فعال است ورویه‌های تجاری ومسافری در این گمرک در حال انجام است. بطوریکه طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۵۰ کامیون تجاری عبور کرده است. ضمن آنکه کلیه پروتکل‌های بهداشتی لازم نیز رعایت شده است. بطوریکه با همکاری طرف خارجی اقدام به نصب دستگاه اتوماتیک ضدعفونی کامیون‌ها واتوبوس‌ها در مرز بیله سوار شده است و همچنین کادر پزشکی جهت غربالگری افراد وقرنطینه احتمالی در مرز موصوف، مستقر هستند.

این مقام مسوول همچنین بیان کرد: در گمرک آستارا نیز طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲۸۸ کامیون ترخیص شده است وهمچنین ۲۱ کامیون ترانزیت شده است، ضمن آنکه تعداد ۷۲۰ کامیون در مرز در انتظار انجام تشریفات گمرکی است. همچنین تعداد واگن‌های ورودی و خروجی از این گمرک هم ۵۴ واگن است که این آمار نشانگر پویایی و فعالیت این گمرک مرزی در روز‌های پایانی سال است، درضمن باکو طی روز‌های گذشته پیشنهاد فعال‌تر کردن تجارت از طریق ریلی رابه کشورمان را داده است که در حال عملیاتی شدن آن هستیم.

عناوین برگزیده