تاریخ: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۵:۲۰
بازدید: ۱۷۲
کد خبر: ۹۴۰۲۵

توجه ویژه به تغذیه کارگران بخش معدن با گسترش کرونا/ لیست سیاه FATF هزینه‌های بالایی تحمیل می‌کند

می متالز - رییس خانه معدن گفت: بایستی در مورد تغذیه محیط‌ های کارگری در معادن دقت لازم صورت گیرد. این موضوع یکی از فاکتورهای بخش معدن است و نمی‌توان رستوران‌ها و آشپزخانه‌های معدنی را به دلیل ساعت‌های بالای کاری تعطیل کرد در غیر اینصورت کارگران با مشکلاتی مواجه می‌شوند. درشرایط فعلی (شیوع ویروس کرونا) واحدهای بزرگ با این مشکل روبرو شده‌اند چراکه برای تامین خوراک و مواد اولیه کارگران باید دقت‌های کامل از هر نظر را داشته باشند.
توجه ویژه به تغذیه کارگران بخش معدن با گسترش کرونا/ لیست سیاه FATF هزینه‌های بالایی تحمیل می‌کند

به گزارش می متالز، طاهره گودرزی؛ محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران در گفت‌ وگوی اختصاصی به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صادرات و اقتصاد کشور گفت: این اتفاق تاثیر منفی براقتصاد کشور چین گذاشته و صادرات و واردات این کشور را با مشکل مواجه کرده است. قطعا شیوع و گسترش ویروس کرونا اقتصاد و صادارت کشور ما را نیز متاثر خواهد کرد مخصوصا که ما در لیست تحریم‎ ها قرار داریم و به راحتی نمی ‎توانیم نقل و انتقالات پول داشته باشیم. قطعا کالایی که صادر می‌شود به سختی می‌توان پول آن را برگردانیم و این مشکل، خاصِ کشور ما است.

وی ادامه داد: ویروس کرونا به غیر از تاثیرات منفی بر اقتصاد، جنبه روانی خاصی در کشور ایجاد کرده است، تعطیلی مراکز علمی و دانشگاهی و محیط‌ های کاری نمونه آن است. با توجه به نزدیک شدن به پایان سال شرایط کار قطعا سخت‌ترخواهد شد، چرا که شرکت ‎ها پرداخت‌هایی دارند که جا به‌ جایی پول با مشکل مواجه است.

بهرامن افزود: شرایط نقدینگی در شرکت ‎ها در این شرایط پایین است و درخواست کردند در این دوره زمانی به تعهدات خود در مورد حقوق دولتی در این شرایط عمل نکنند چرا که الزاما بایستی در این ماه پرداخت‌های خاصی انجام دهند.

رییس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه این مشکلات در محیط‌های کارگری نیز وجود دارد، اظهار کرد: در این شرایط موجود، حمل و نقل هم با مشکلاتی مواجه می‌شود که می‌تواند قیمت تمام شده محصولات را افزایش دهد. همچنین در سفته‌ بازی‌های پایان سال مثل خرید دلار و سکه اثر منفی می گذارد که بالطبع باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

محمد رضا بهرامن تصریح کرد: مدیریت شرایط فعلی بسیار مهم است که باید درنظر گرفته شود چرا که اگر به خوبی مدیریت نشود، آثار نا مطلوبی برجای می‌گذارد که غیر قابل جبران خواهد بود. مدیران در شریط کنونی باید آمادگی بالایی داشته باشند تا با امن کردن فضا از نظر امنیتی و بهداشتی، مانع از رسوخ این ویروس در محیط کاری شوند.

وی ضمن اشاره به قرار گرفتن محیط های کارگری بخش معدن در مناطق کوهستانی گفت: بایستی در مورد تغذیه این محیط‌ ها دقت لازم صورت گیرد. این موضوع یکی از فاکتورهای مهم این بخش است و نمی‌توان رستوران‌ها و آشپزخانه‌های معدنی را به دلیل ساعت‌های بالای کاری تعطیل کرد در غیر اینصورت کارگران با مشکلاتی مواجه می شوند.

رییس خانه معدن ایران اذعان کرد: درشرایط فعلی واحدهای بزرگ با این مشکل روبرو شده‌اند چراکه برای تامین خوراک و مواد اولیه کارگران باید دقت‌های کامل از هر نظر را داشته باشند. این موارد، بحث‌های مدیریتی را از حالت عادی خارج و به صورت بحرانی تبدیل کرده است.

بهرامن ادامه داد: این‌ها مواردی است که جامعه عادی لمس نمی‌کند ولی جامعه تخصصی آن را کامل درک کرده است. از متولی این بخش انتظار می‌رود که همراه بخش معدن و محیط‌های کارگری دراین دوره زمانی باشد.حتی در سیستم‌های مالیاتی نیز باید دقت‌های لازم صورت بگیرد چراکه اگر اصولی را که واحدهای تولیدی باید رعایت کنند را فشار بیاوریم باعث می‌شود آسیب بیشتری ببینند. لذا با کاهش فضای هیجانی ایجاد شده در محیط، باید اجازه دهیم این سیر به صورت عادی پشت سر بگذارند. 

وی در مورد اثرات قرار گرفتن اسم ایران در لیست سیاه FATF گفت: من اعتقاد دارم تحریم‌ و FATF دو موضوع جداگانه است. درست است که تحریم هستیم ولی حداقل با عنوان پولشویی از ما یاد نمی‌کردند اما امروز قرار گرفتن در لیست سیاه با عنوان پولشویی آثار منفی بسیاری برای ما دارد. 

این فعال معدنی اظهار کرد: 40 سال می‌شود که تجربه تحریم را داریم ولی لیست سیاه FATF می‌تواند شرایط را برای ما سخت‌تر از تحریم‌ها کند، مخصوصا که دولت نمی‌تواند چتر حمایتی قوی برای این بخش باشد و باعث می‌شود هزینه‌های بالاتری مخصوصا در حمل و نقل و مبادلات مالی علاوه بر تحریم‌ها بر جامعه تحمیل شود.

رییس خانه معدن ایران در مورد دخالت دولت درقیمت‌ گذاری دستوری در صنعت فولاد گفت: به اعتقاد من دولت اولین بار با دخالت در قیمت گذاری ارز این اشتباه را مرتکب شد، این دخالت از حدودا دو ماه پیش کم کم اثرش را نشان داد و یکباره سایه سنگین آن بر بخش معدن بخصوص فولاد نیز افتاد و جامعه طوری اذیت کرده که در هر محفلی صحبت از افزایش قیمت محصولات فولادی است.

وی تصریح کرد: آسیب این دخالت را بیشتر تولید کننده می‌بیند و این درگیری که فی‌ مابین صنایع پایین‌دست و بالادست پیش آمده باید برای همیشه بسته شود. چرا نباید یکسان سازی قیمت در صنعت فولاد داشته باشیم؟ چرا دولت با دخالت در قیمت‌ گذاری در قیمت‌های پایه باعث ایجاد حباب در این بخش می‌شود که عموما مورد سواستفاده دلالان می‌شود.

بهرامن افزود: این باعث می‌شود که سود به مصرف کننده و تولید کننده واقعی نرسد. به ما ثابت شده که زنجیره باید درکنار هم قرار بگیرند و تکلیف خودشان را بدانند. از تولید سنگ آهن گرفته تا تبدیل به فولاد، شمش و مقاطع فولادی باید درکنارهم باشند تا آسیبی کمتری به جامعه مصرف کننده رسد.

وی در پایان اظهارکرد: اکنون درشرایطی هستیم که واردات در بعضی مواد به نفع جامعه است. متاسفانه افراد خاصی به دلیل نقدینگی که دارند می‌توانند ازشرایط استفاده کرده و با رسوخ در این بخش‌ها باعث بی انظباطی و ناامنی در بخش تولید کشور می‌شوند. تنها راهکار در شرایط فعلی، قرارگرفتن زنجیره فولاد درکنار هم است که قطعا نتیجه بهتری خواهند گرفت و جامعه کمترین آسیب را می بیند.

عناوین برگزیده