تاریخ: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۱۴
کد خبر: ۱۳۹۴۹۶
می متالز - مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارومیه از برنامه این شرکت برای تولید ۲۸ هزار تن سولفات پتاسیم در سال آینده خبر داد.
برنامه «شاروم» برای تولید ۲۸ هزارتنی سولفات پتاسیم در ۱۴۰۰

به گزارش می متالز، کریم دلجوان درباره واردات سولفات پتاسیم و برنامه شرکت پتروشیمی ارومیه برای تولید این محصول در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ گفت: برنامه تولید محصول فوق برای سال ۱۳۹۹ معادل ۹ هزار و ۴۰۰ تن و برای سال ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار تن است.

وی ادامه داد: در حال حاظر واردات سولفات پتاسیم انجام نمی‌شود و فروش آن توسط این شرکت در مهر ماه به مقدار کمی رسیده است. با توجه به اینکه واحد فوق در شهریور ۹۹ راه اندازی شده است لذا در ماه های مصرف براساس عرضه و تقاضا نرخ فروش تعدیل خواهد شد.

دلجوان با اشاره به مقدار سولفات پتاسیم مورد نیاز کشور گفت: میزان مورد نیاز کشور به پتاس حدود ۲۵۰ هزار تن در سال است که ظرفیت اسمی تولید کنندگان داخلی حدود ۱۵۰ هزار تن بوده است. با توجه به عدم تولید کامل توسط تولید کنندگان میزان تولید معمولا کمتر از رقم فوق است.

وی همچنین درباره واردات کلرو پتاسیم با دلار ۴۲۰۰ تومانی گفت: در حال حاضر بر اساس بخشنامه های جاری وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی امکان واردات با نرخ ۴۲۰۰ تومانی مقدور نیست.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی ارومیه تصریح کرد: متوسط نرخ فروش سولفات آمونیم شرکت در سال گذشته ۱۶ هزار و ۲۲۱ ریال برای هر کیلوگرم بوده که در نیمخ نخیت امسال با وجود تورم حاکم بر کشور و افزایش نرخ دلار شرکت این محصول را با نرخ ۱۹ هزار و ۷۸۰ ریال فروخته است.

دلجوان ادامه داد: با توجه به اینکه فروش محصول فوق فصلی بوده و در پایان سال ۱۳۹۸ نیز معادل ۵ هزار و ۸۰۰ تن موجودی محصول فوق را داشتیم و در سه ماهه اول سال نیز نرخ خوراک مربوط به محصول فوق نوسان آنچنانی نداشته بنابراین از یکم شهریور بر اساس تغییر نرخ خوراک نسبت به تغییر نرخ فروش محصول فوق اقدام شده است.

وی ادامه داد: برنامه شرکت تغییر نرخ فروش براساس روند افزایش مواد اولیه و حفظ حاشیه سود مناسب است. شرکت برای فروش محصول فوق از قراردادهای کوتاه مدت با لحاظ کردن نوسان نرخ فروش نیز استفاده می‌کند.

عناوین برگزیده