تاریخ: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۴:۱۰
کد خبر: ۱۳۹۶۶۱
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد
می متالز - فولاد مبارکه را باید بزرگ‌ترین و حتی مهم‌ترین واحد فولادی کشور دانست. این شرکت جایگاه ویژه‌ای در تولید و اقتصادکشور بر عهده دارد. این مجموعه در همین حال، نقش اساسی در تولید ناخالص داخلی ایفا می‌کند.
تامین نیاز بازار داخل، اولویت فولاد مبارکه

به گزارش می متالز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در طول سال‌های گذشته تلاش کرده تولید نیمی از فولاد کشور را در اختیار داشته باشد. بر همین اساس نیز نقشی اثرگذار در مدیریت بازار فولاد دارد. صنایع مختلف و استراتژیک مانند خودروسازی، نفت و گاز، ساختمان، لوازم‌خانگی، لوله و پروفیل و... برای تولید خود به این شرکت وابسته هستند. بر همین اساس، گفت‌وگویی را با حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ترتیب داده‌ایم. عظیمیان تاکید کرد که این شرکت با توجه به نقش محوری خود در مدیریت بازار محصولات فولادی، برنامه‌ریزی می‌کند. بر همین اساس نیز در امسال اولویت خود را بر تامین نیاز صنایع داخلی، متمرکز کرده است. در همین حال فقط برای تامین نیاز ارزی خود و همچنین فروش بخشی از محصولات مانند تختال که در بازار داخل با مازاد عرضه مواجه است، اقدام به صادرات می‌کند.


شرکت فولاد مبارکه در امسال چه برنامه‌هایی برای فروش محصولات خود در دستورکار دارد؟

فولاد مبارکه با توجه به ماموریت خود در راستای ایفای نقش محوری در مدیریت بازار محصولات فولادی تخت از طریق راهکارهایی همچون تدوین چشم‌انداز ۱۰ ساله، پیش‌بینی تقاضای بازار در افق ۵ ساله، ترسیم نقشه راه فناوری و با در دستور کار قرار دادن سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴ کشور در بازارهای مصرف مختلف همچون صنایع خودروسازی، نفت و گاز، ساختمان، لوازم خانگی، لوله و پروفیل و... توسعه و سرمایه‌گذاری‌های خود را برنامه‌ریزی و سالانه برنامه فروشی منطبق با این اهداف کلان تدوین می‌کند. بر همین اساس، فولاد مبارکه فروش ۷، ۶۰۰، ۰۰۰ تن انواع محصولات تختال، گرم، اسیدشویی، سرد و پوشش‌دار رادر بازار داخل و صادرات برنامه‌ریزی کرده است. این شرکت همچنین تا پایان شهریور امسال با فروش ۳.۸۴۲.۱۷۲ تن انواع محصول به بازارهای داخلی و جهانی به میزان ۴ درصد بالاتر از برنامه عمل کرده است. در این بین، در بازار داخل، فولاد مبارکه با تحویل ۳.۵۵۸.۱۱۱ تن تا پایان شهریور به میزان ۲۲ درصد جلوتر از برنامه است که این امر به‌دلیل همراهی با سیاست‌های کلان کشور و در راستای تامین حداکثری مصرف‌کنندگان داخلی در سال جهش تولید و از طریق کاهش سهم صادرات به میزان ۶۳ درصد با اتخاذ راهکارهای ابتکاری و مشارکتی محقق شده است. 
 

چه بخشی از تولیدات این مجموعه در بازار داخلی به فروش می‌رسد؟ 

فولاد مبارکه براساس رسالت خود در تامین حداکثری نیاز داخل و با توجه به سیاست‌های کلان ابلاغی در سال جهش تولید، اقدام به فروش بخش عمده محصولات شرکت در بازار داخل، از طریق مکانیسم عرضه در بورس کالا اقدام می‌کند و فقط برای تامین نیاز ارزی خود در راستای تامین تجهیزات موردنیاز و توسعه نسبت به فروش بخشی از محصولات در بازارهای صادراتی مانند تختال که در بازار داخل با مازاد عرضه مواجه است، اقدام می‌کند. فولاد مبارکه از طریق طرح‌های مشارکتی همچون همکاری با نوردکاران و استفاده از ظرفیت بلااستفاده سایر شرکت‌ها مانند آنیل محصولات در سایر شرکت‌ها و بازگشت مجدد به شرکت برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت شرکت در راستای تامین هرچه بیشتر نیاز بازار داخل اقدام کرده است. مجموعه این تلاش‌ها در نهایت منجر به افزایش سهم فروش داخل و تحقق نیافتن برنامه فروش صادرات شرکت در نیمه نخست سال شده است. 
 

چه سهمی از مجموع تولید این شرکت در امسال به صادرات اختصاص می‌یابد؟

از مجموع ۷، ۶۰۰، ۰۰۰ تن فروش برنامه‌ریزی شده برای صادرات ۱، ۵۰۰، ۰۰۰ تن معادل ۱۹.۷ درصد برای فروش در بازار صادراتی درنظرگرفته شده بود اما به‌دلیل نیاز بازار داخل و راستای تامین حداکثری و پاسخ مثبت به تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت، فروش صادراتی در ۶ ماه نخست کاهش ۶۳ درصدی داشته و این روند در ۶ ماهه دوم نیز کنترل خواهد شد تا مشکلی در تامین نیاز بازار داخلی به‌وجود نیاید. 
 

به‌نظر شما، صادرات از چه میزان اهمیت برخوردار است؟ توجه به توسعه صادرات چه تاثیری بر تداوم تولید یک مجموعه دارد؟

صادرات محصولات علاوه بر امکان تامین نیاز ارزی جهت خرید بخشی از تجهیزات و مواد اولیه غیرقابل تامین در بازار داخل و پرداخت اقساط تسهیلات ارزی به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که در بازارهای جهانی خود را در مقام رقابت با شرکت‌های معظم جهانی قرار دهند که در نهایت این امر منجر به افزایش توان رقابت‌پذیری، ارتقای بهره‌وری، بهبود کیفیت و کاهش هزینه تمام شده محصولات می‌شود چراکه لازمه حضور در بازارهای جهانی اخذ گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی و گذر از انواع ممیزی‌ها و بازرسی‌های مدیرتی و کیفیتی است و از این گذر بازار صادرات را می‌توان آزمونی برای حضور شرکت‌های ایرانی در فضای رقابتی دانست. این امر به‌نوعی شبیه‌سازی آینده شرکت‌های ایرانی هنگام پیوستن به سازمان تجارت جهانی است. 
 

صادرات بخشی از تولیدات این شرکت را چه میزان در عملکرد این مجموعه و سودآوری هرچه بیشتر آن موثر می‌دانید؟ 

فولاد مبارکه با اخذ انواع استانداردهای مدیرت کیفیت، رضایت و شکایات مشتریان و اخذ انواع گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی از شرکت‌های بازرسی و کنترل بین‌المللی مانند SGS، RINA و... و همچنین حضور در جوایز معتبر بین‌المللی همچون جایزه EFQM و MAKE و همچنین جوایز معتبر داخلی همچون جایزه ملی کیفیت و جوایز نوآوری خود را در معرض ممیزی و ارزیابی نخبگان صنعت در سطح جهانی و ملی قرار داده و از این گذر با کمک استقرار انواع نظام‌های مدیرت کیفیت، رضایت و شکایات مشتریان و مدل‌های تعالی معتبر داخلی و بین‌المللی همتراز با شرکت‌های معتبر بین‌المللی در حال تولید و عرضه محصولات در بازارهای صادراتی است.

منبع: صمت
عناوین برگزیده