تاریخ: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۰۲:۴۶
کد خبر: ۱۳۹۷۲۰
می متالز - جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در نیمه اول امسال حدود ۲۴ درصد از کل ثبت‌نام‌کنندگان دریافت تسهیلات رونق تولید و حدود ۲۸ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) موفق به دریافت آن‌ شده‌اند.
کارنامه وام رونق تا نیمه نخست امسال

به گزارش می متالز، بر اساس این آمار در ۶ ماه اول امسال بیش از ۳۹۲۷ میلیارد تومان تسهیلات برای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای اقتصاد مقاومتی به ۱۵۳۵ واحد و بیش از ۳۲۳۱ میلیارد تومان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) به ۵۵۹ واحد در استان‌های مختلف پرداخت شده است. در این مدت ۶۳۰۱ مورد ثبت‌نام برای استفاده از تسهیلات رونق تولید انجام شده که ۳۲۳۶ مورد برای دریافت بیش از ۱۱ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند و در نهایت ۱۵۳۵ فقره تسهیلات به ارزش بیش از ۳۹۲۷ میلیارد تومان پرداخت شده است؛ یعنی حدود ۲۴ درصد از کل ثبت‌نام‌کنندگان موفق به دریافت این تسهیلات شدند. همچنین در ۶ ماه اول امسال ۲۰۱۰ مورد ثبت‌نام برای استفاده از تسهیلات برنامه تولید و اشتغال انجام شده که ۱۰۸۷ مورد برای دریافت تسهیلات ۸۲۶۷ میلیارد تومانی به بانک معرفی شده‌اند. در نهایت ۵۵۹ مورد پرداخت تسهیلات به ارزش ۳۲۳۱ میلیارد تومان صورت گرفته است؛ یعنی حدود ۲۸ درصد از کل ثبت‌نام‌کنندگان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

در این میان بیشترین پرداختی تسهیلات رونق تولید مربوط به استان سمنان با مبلغ نزدیک به ۶۳۹ میلیارد تومان، گیلان با ۴۱۹ میلیارد تومان و گلستان با ۴۱۳ میلیارد تومان بوده است. بیشترین تسهیلات تولید و اشتغال نیز به قم، خراسان رضوی و تهران پرداخت شده؛ به‌طوری که مبلغ پرداختی به این استان‌ها به ترتیب ۲۹۷ میلیارد تومان، ۲۸۳ میلیارد تومان و ۲۴۵ میلیارد تومان بوده است.

 

کدام استان‌ها کمترین تسهیلات را گرفتند؟

البته در ۶ ماه اول امسال از استان سیستان و بلوچستان هیچ ثبت‌نامی برای دریافت تسهیلات رونق تولید انجام نشده و استان‌های کرمانشاه و کهگیلویه‌وبویراحمد با وجود داشتن ۳ و ۱۵ ثبت‌نام در بخش تسهیلات رونق تولید، هیچ مبلغی دریافت نکردند. استان ایلام نیز کمترین تسهیلات رونق تولید، معادل ۷۰ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است. در زمینه تسهیلات تولید و اشتغال نیز در نیمه اول امسال استان‌های جنوب کرمان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد با دریافت هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و حدود ۲۱ میلیارد تومان کمترین تسهیلات تولید و اشتغال را در ۶ ماه اول امسال دریافت کرده‌اند. تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه با بهره ۱۴ درصد پرداخت می‌شود که متقاضیان می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب از این ظرفیت در راستای تامین سرمایه در گردش، نوسازی و بازسازی یا تکمیل واحدهای تولیدی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی استفاده کنند.

عناوین برگزیده