تاریخ: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۴:۲۵
کد خبر: ۱۳۹۷۷۶
رییس اسبق سازمان مالیاتی ادعا کرد:
می متالز - رییس اسبق سازمان مالیاتی با اشاره به اینکه دولت از حباب شاخص بورس خبر داشت با پیش بینی ریزش خواهان اعمال سیاست جدید یا استعفای وزیر اقتصاد شد.
اطلاع دولت از حباب بورس و پیش بینی ریزش مجدد/ پیشنهاد استعفای وزیر اقتصاد

به گزارش می متالز، علی اکبر عرب مازار درباره علت ریزش شاخص بورس از کانال دو میلیونی به 1.2 میلیون واحدی در آخرین روز کاری هفته گذشته گفت: بورس همانطور که بی دلیل افزایش پیدا می کند بی دلیل هم کاهش پیدا می‌کند. باعث بالا رفتن حباب و علت کاهش نیز ترکیدن حباب است.

دولت از حبابی بودن رشد شاخص خبر داشت

وی درخصوص اینکه آیا دولت از حبابی بودن رشد شاخص اطلاع داشت یا خیر؟ افزود: دولت اطلاع داشت ولی باور نداشت. با توجه به حمایت دولت از بورس نقدینگی بسیار بالایی وارد بازار شد که این امر بازارهای دیگر را نیز متاثر کرد به طوری که یکی از دلایل اصلی بالارفتن قیمت دلار همین حباب بورس بود.
نمی‌شود ماهانه به بازاری 60 درصد سود تعلق گیرد آن‌ وقت در بازار پول سالی این سود 15 درصد باشد. با صعود شاخص بورس قیمت ها در بخش های اقتصادی دیگر نیز افزایش یافت.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا شروع حباب بورس از سمت دولت و بصورت عالمانه بوده، توضیح داد: خیر. این امر تعمدی نبوده است. بلکه دولت بر این تصور بود بورس همچون یک سیاه چاله می تواند نقدینگی جامعه را برای رونق بازار جذب کند. البته دولت شدیدا از بورس حمایت کرد و چشمان را بر روی حبابی بودن بازار بست.

اثر حبابی بودن بورس بر بقیه بازارها

عرب مازار ادامه داد: متاسفانه این اتفاق نیفتاد و بخش حقیقی اقتصاد از جذب نقدینگی در بورس چندان بهره نبرد. همان طور که از قبل پیش بینی می شد حباب بورس بقیه بازارها از جمله ارز، طلا و کالا را متاثر کرد. در اقتصادی که پولی وجود ندارد و دچار رکود است چرا باید قیمت کالا در بازارهایی همچون مواد غذایی ، دارو ، مواد شیمیایی و... دچار افزایش قیمت باشند.

وی عنوان کرد: سال گذشته هم تورم 30- 40 درصدی وجود داشت ولی نه با این شیب صعودی. دلار از اول سال تاکنون 100 درصد افزایش داشته چرا 6 ماه قبل به این صورت نبوده است. باتوجه به ورود روزانه هزار میلیارد تومان پول به بورس، بازار باید هدایت می شد تا این حجم بالا از نقدینگی در اختیار بخش واقعی اقتصاد و بنگاه ها قرار گیرد ولی متاسفانه این امر آن طور که باید و شاید صورت نگرفت و در عوض گروه های پرقدرت با استفاده از ابزارهای مختلف و قیمت سازی باعث نوسانات شدید در بازار شدند. 

افتخار روءسای بورس به صدور 8 میلیون کد بورسی!

رییس اسبق سازمان مالیاتی با بیان اینکه روءسای بورس افتخار می کردند 8 میلیون کد بورسی صادر شده، تصریح کرد: در کدام بورس دنیا اجازه چنین کاری می دهند که در ایران مرتکب آن شدیم.  متاسفانه خیلی از این کدها تازه وارد و صرفاً برای دلالی و قیمت سازی کاذب وارد بازار شدند. همه اعضای دولت از جمله وزیر اقتصاد از سیاست اشتباه دولت در بورس حمایت کردند. قطعا اگر وی از این موضوع حمایت نمی کرد اصلاً در عمل پیاده نمی شد.

پیش بینی ریزش مجدد بورس

عرب مازار اضافه کرد: دولت با درنظر گرفتن سقف خرید و فروش، حذف برخی از ابزارها و عدم اجازه خروج به کسانی که مبالغ سنگینی در بازار سرمایه گذاری کرده اند در تلاش است بازار را کنترل کند تا وضع بدتر از این نشود. پیش بینی می شود بازار مجددا سقوط کند. زمانی که قیمت یک سهم بیش از ارزش واقعی‌ افزایش پیدا می کند، نهاد ناظر باید آن نماد را ببندد. نه تنها این کار انجام نشد بلکه هیچ گونه نظارتی بر هیچ یک از این دست مسائل صورت نگرفت. این امر باعث شد یک بازار بی حساب و کتاب بوجود آید و شرکت های بزرگ قماربازی پر سودی را به نفع خود و از جیب مردم انجام دهند.

وی در نقد برنامه های دولت برای آینده بورس تاکید کرد: دولت و بورس هیچ سیاستی اتخاذ نکرده و برنامه‌ای برای اطمینان بخشی در آینده بورس ندارد و اکثریت منتظر نتیجه انتخابات آمریکا هستند که هیچ تاثیری بر بازار سرمایه ندارد و فقط بحث روانی است که باعث سواستفاده در بازار های دیگر مثل ارز می شود و این نشان از عدم کنترل بانک مرکزی بر این وضیعت است.

لزوم اعمال سیاست جدید یا استعفا

عرب مازار خطاب به مسوولان بورس و وزارت اقتصاد گفت: اگر سیاست اقتصادی اتخاذ می شود که ناموفق بوده انتظار می رود مسوول سیاست گذار سیاست دهد یا از مسوولیت کنار رود به جای آنکه بر سیاست اشتباه پافشاری کند. بهتر است قبل از هرگونه استیضاح وزیر، خود از مسئولیت کنار رود. این فرهنگ باید در بین مسوولان نهادینه شود. استعفا اصلا اتفاق بدی نیست بلکه نشان از شجاعت، حسن نیت و صداقت افراد است. افراد در زمان مسئولیت تلاش می کنند یک سیاست برای پیشبرد منافع ملی را در پیش گیرند. هیچ ایرادی ندارد وقتی در عمل موفق نبوده اند از مسوولیت کناره گیری کنند.

منبع: بورس پرس
عناوین برگزیده