تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۳۵
کد خبر: ۱۶۱۴۳۵
می متالز - افزایش سرمایه در بازارهای کم‌رونق بسیار حائز اهمیت است ولی این روز‌ها با انبوهی از آگهی‌های افزایش سرمایه در گزارش‌های کدال مواجه شده‌ایم که بخشی از آن به دلیل نوسانات ارزی و افزایش نرخ ارز و بخش زیادی از آن نیز به دلیل ورود پول‌های جدید به بازار است؛ که از همین رو به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
نگاهی به انبوه افزایش سرمایه شرکت ها در بهمن ۹۹

به گزارش می متالز، احسان ابراهیمی، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: در بازارهای کم‌رونق و کم‌فروغ، آگهی افزایش سرمایه به‌عنوان قطره آبی در بیابان شناخته می‌شود. اما آنچه این روزها در گزارش‌های کدال با آن مواجهیم، انبوهی از آگهی‌های افزایش سرمایه است که بخشی از آن مرهون نوسانات ارزی و افزایش نرخ ارز و بخش زیادی از آن به دلیل ورود پول‌های جدید به بازار و سهولت افزایش سرمایه از محل آورده سهام‌داران برای شرکت‌هاست. به همین منظور در گزارش پیش رو به صورت اجمالی به وضعیت افزایش سرمایه شرکت‌ها در بهمن‌ماه سال جاری پرداختیم.

صنایع ماشین‌های اداری ایران (مادیرا)

گروه مادیران در سال ۱۳۴۳ تاسیس شده است و یکی از معتبرترین و موفق‌ترین شرکت‌های حوزه ای تی در ایران به شمار می‌رود. شرکت مادیران که در بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است، طی دو مرحله ابتدا سرمایه شرکت را از ۳۲۰ میلیارد تومان به ۸۲۰ میلیارد تومان (۱۵۶درصد ) از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به‌منظور افزایش میزان سرمایه در گردش و اصلاح ساختار مالی افزایش داده است و در مجمع انجام شده در تاریخ ۲۸ بهمن سال جاری هیات‌ مدیره به‌منظور افزایش میزان سرمایه در گردش و اصلاح ساختار مالی قصد دارد سرمایه شرکت را به ۱.۹هزار میلیارد تومان (۱۳۷درصد) از محل مطالبات حال شده سهام‌داران و آورده نقدی افزایش دهد.

آیا با افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی پالایش نفت بندرعباس افزایش (شبندر) موافقت می‌گردد؟

شبندر در سال ۱۳۷۶ تاسیس و جزو ۹ شرکت پالایشی کشور است و در بازار دوم بورس ایران پذیرفته شده است. هیات‌ مدیره شبندر به‌منظور اصلاح ساختار سرمایه، مالی، جلوگیری از خروج نقدینگی و بهبود نسبت‌های مالکانه، گزارش توجیهی خود را به‌منظور افزایش سرمایه از ۲.۸هزار میلیارد تومان به ۱۴.۱هزار میلیارد تومان به بازرس و حسابرس قانونی ارائه داد که نتیجه آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

شرکت ذوب روی اصفهان (فروی)

شرکت ذوب روی اصفهان در تیرماه ۱۳۷۷ تاسیس و در بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است. واحد تولید کارخانه ذوب روی اصفهان از ۴ بخش اصلی تولید کنسانتره، محلول‌سازی، الکترولیز و ذوب و ریخته‌گری تشکیل شده است.

این شرکت باتوجه‌به گزارش توجیهی هیات‌ مدیره به‌منظور جبران مخارج سرمایه‌ای گذشته قصد دارد سرمایه شرکت را از ۶۰ میلیارد تومان به ۹۰ میلیارد تومان (۵۰درصد) از محل سود انباشته افزایش دهد و گزارش هیات‌ مدیره برای حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است که نتیجه آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ثبت افزایش سرمایه ۲ شرکت فرابورسی

بانک سامان که در بازار پایه زرد فرابورس ایران پذیرفته شده است، بر اساس تصمیم مجمع‌عمومی فوق‌العاده سرمایه شرکت را از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱.۱۵هزار میلیارد تومان (۴۳درصد) افزایش داده است و در تاریخ ۲۱ بهمن سال جاری در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده است.

مجموعه زنجیره‌ای افق کوروش (افق)

در بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است. این شرکت بر اساس تصمیمات مجمع‌عمومی فوق‌العاده مورخ ۷ مهر ۹۹  سرمایه شرکت را از مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد تومان (۲۰۰درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش و در تاریخ ۲۱ بهمن سال جاری در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده است.

آسان پرداخت پرشین (آپ)

شرکت «آسان پرداخت پرشین» در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ به‌عنوان شرکت ارائه‌دهنده خدمات پرداخت با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد و در بازار دوم بورس ایران پذیرفته شده است.

طبق گزارش توجیهی هیات‌ مدیره این شرکت باید سرمایه خود را از ۲۶۵ میلیارد تومان به بالغ‌بر ۵۵۸ میلیارد تومان (۱۱۰درصد) از محل سود انباشته به‌منظور اصلاح ساختار سرمایه، بهبود نسبت‌های مالی و تامین سرمایه در گردش موردنیاز جهت خرید پایانه‌های فروشگاهی افزایش دهد که در تاریخ ۲۶ بهمن سال جاری به تصویب هیات‌ مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سرنوشت حق‌تقدم‌های استفاده نشده شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر (ساروج)

شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر در سال ۱۳۷۹ تأسیس و در بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است.

این شرکت باتوجه‌به افزایش سرمایه ۴۴ میلیاردی خود (تومان) از محل مطالبات حال شده سهام‌داران و آورده نقدی نتایج حاصل از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده به شرح جدول ذیل ارائه داده است.

ثبت افزایش سرمایه ایران‌تایر (پتایر)

ایران‌تایر در سال ۱۳۴۳ تاسیس ودر بازار دوم بورس ایران پذیرفته شده است. این شرکت در تاریخ ۲۰ بهمن سال ۹۹ سرمایه را از ۲۸ میلیارد تومان به ۹۸۸ میلیارد تومان (۳۴۲۸درصد) از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش داده و در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسانده است.

رنیک در انتظار اظهارنظر بازرس و حسابرس

شرکت جنرال مکانیک (رنیک) در سال ۱۳۳۳ فعالیت خود را آغاز کرده و در بازار فرابورس ایران پذیرفته شده است. محدوده فعالیت شرکت در تمامی زمینه‌های عمرانی از جمله ابنیه سنگین، کارهای زیربنایی، ساخت سدها، خطوط انتقال آب، موج‌شکن و اسکله‌سازی، ساخت انواع راه‌های شهری و برون‌شهری و… است.

طبق گزارش توجیهی هیات‌ مدیره رنیک به‌منظور پیشنهاد افزایش سرمایه شرکت قصد دارد ۴۳ میلیارد تومان سرمایه خود را از محل سود انباشته به‌منظور جبران مخارج سرمایه‌ای افزایش بدهد که در تاریخ ۲۰ بهمن سال جاری به تصویب هیات‌ مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده. اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود.

گفتنی است سرمایه شرکت هم‌اکنون رنیک ۱۵۰ میلیارد تومان است.

افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی دجابر

داروسازی جابر ابن حیان (دجابر) در سال ۱۱۳۹ به عنوان یک شرکت کوچک تاسیس شد و در بازار اول بورس ایران پذیرفته شده است. اما در حال حاضر شرکت داروسازی جابرابن­ حیان یکی ازبزرگترین تولید­کنندهای آنتی بیوتیکهای تزریقی و غیرتزریقی و افشانه های تنفسی در ایران بوده که با استفاده از دانش کارشناسان با تجربه و دستگاههای پیشرفته در جهت تولید محصولات فوق پیشقدم است. بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده این شرکت سرمایه شرکت از ۱۱۳ میلیارد تومان به ۲۲۶ میلیارد تومان افزایش داشته و درتاریخ ۶ بهمن سال ۹۹ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

مهلت استفاده از حق‌تقدم خرید سهام شرکت سرمایه‌گذاری سپه (وسپه)

شرکت سرمایه‌گذاری سپه در تاریخ ۲ مهر ۱۳۷۰  تأسیس و از مهرماه همان سال فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. این شرکت در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۷۱ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته و اولین‌بار سهام آن در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۷۱ به مبلغ ۱۳۰۰ ریال معامله شد. وسپه باتوجه‌به افزایش سرمایه ۵۳۱ میلیاردی (تومان) خود مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ ۹بهمن سال ۱۳۹۹ لغایت تاریخ ۸ فروردین۱۴۰۰ اعلام کرد. سرمایه کنونی این شرکت ۱.۲هزار میلیارد تومان است.

عناوین برگزیده