تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ، ساعت ۲۳:۲۲
کد خبر: ۱۶۱۵۲۸
شاخص صنعت خودرو بررسی شد
می متالز - میانگین متحرک با دوره‌های زمانی مختلف، به‌عنوان یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورهای تکنیکال، پایه و اساس بسیاری از تحلیل‌های تکنیکال است. به بیان ساده می‌توان گفت این اندیکاتور میانگینی از داده‌های اصلی روزانه (معمولا قیمت آخرین معامله) است.
احتمال جهش برای جاده مخصوصی‌ها

به گزارش می متالز، میانگین‌های متحرک در دوره‌های زمانی متفاوت، یک ابزار تعقیب‌کننده محسوب می‌شوند، چون این اندیکاتور دنباله‌روی اطلاعات است، بنابراین باید این موضوع را همیشه در ذهن داشت که به هیچ‌عنوان نمی‌توان از میانگین‌های متحرک برای پیش‌بینی آینده بازار استفاده کرد.

بیشترین کاربرد میانگین‌های متحرک استفاده از آنها به‌عنوان سطوح حمایتی و مقاومتی است. با شکسته‌شدن خط روند نزولی کوتاه‌مدت افراد ریسک‌پذیر برای سرمایه‌گذاری در این صنعت آماده شدند و در صورتی‌که در چند روز آینده خط روند نزولی میان‌مدت نیز به سمت بالا شکسته شود می‌توان انتظار داشت در مرحله اول از سناریوی افزایشی، شاخص صنعت خودرو به سمت منطقه ۲۷۷ هزار واحد حرکت کند که البته دو سطح مقاومتی پر قدرت ۳۰۰ هزار واحد و ۳۴۵ هزار واحد می‌توانند مانع رسیدن شاخص به این هدف شوند. در کوتاه‌مدت تکمیل فاز اول افزایش قیمت‌ها دور از ذهن نیست اما عبور از محدوده ۳۷۷ هزار واحد کمی دشوار به‌نظر می‌رسد. اگر تقاضا به حدی باشد که شاخص از منطقه عبور کند، می‌توانیم شاهد شروع پرده دوم از افزایش قیمت‌ها با هدف ۵۰۰ هزار واحد باشیم. در این مرحله سطح ۴۳۰ هزار واحد می‌تواند برای ادامه افزایش قیمت‌ها مشکلاتی به‌وجود بیاورد. احتمال رسیدن شاخص به سطح ۵۰۰ هزار واحد را در کوتاه‌مدت نمی‌توان زیاد دانست، یعنی فاز سوم کاهش قیمت‌ها با هدف شکستن سقف تاریخی یعنی محدوده ۶۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد فعلا بعید است. در این فاز محدوده‌ها ۵۴۰هزار واحد و ۵۷۹‌هزار و ۵۰۰ واحد مشکلات زیادی را برای صعود بیشتر به‌وجود می‌آورند. مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی یا فزایش قیمت‌ها باشند.

هنوز روند میان‌مدت نزولی است و همانطور که گفته شد شاخص برای صعود، باید با مقاومت‌های زیادی دست و پنجه نرم کند. ضمن اینکه هنوز اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس برنگشته و مصوبات و دستورالعمل‌های خاص بازار سرمایه ایران، ریسکی مضاعف به آنها وارد کرده است. بنابراین واکنش منفی به یکی از این سطوح مقاومتی می‌تواند آغازگر مرحله اول سناریوی کاهش قیمت‌ها باشد. هدف پرده اول از سناریوی ریزش قیمت‌ها محدوده ۲۰۸ هزار واحد است که البته منطقه ۲۴۵ هزار واحد به‌عنوان سطح حمایتی می‌تواند مانع کامل‌شدن این پرده از کاهش قیمت‌ها شود. در این مرحله میانگین متحرک ۱۵۰‌روزه نیز می‌تواند نقش حمایتی خوبی بازی کند. اگر عرضه‌ها در منطقه ۲۴۵ هزار واحد افزایش داشته باشد حرکت به سمت ۱۵۷‌هزار و ۵۰۰ واحد دور از ذهن نخواهد بود. در این مرحله از ریزش قیمت‌ها ۱۸۵ هزار واحد، به‌عنوان منطقه حمایتی بسیار مهم، می‌تواند مانع ریزش قیمت‌ها شود. مهم‌ترین سطح حمایتی در هنگام ریزش این شاخص، محدوده میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است که در صورت شکسته‌شدن به سمت پایین بسیاری از افراد این صنعت را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمی‌کنند و حتی‌الامکان از آن خارج می‌شوند. مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی یا کاهش قیمت‌ها باشند.

عناوین برگزیده