تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۳:۰۰
کد خبر: ۲۰۱۲۵۴
عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به طرح توزیع قیر رایگان:
‌می‌متالز - عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی معتقد است موضوع قیر (موسوم به قیر رایگان) باید در لایحه بودجه به صورت عرضه در بورس کالا گنجانده و نقدینگی مورد نیاز آن در بودجه پیش‌بینی شود تا از این طریق، دهیاری‌ها و شورا‌های شهر و روستا بتوانند قیر را از کانال بورس خریداری کنند.

به گزارش می‌متالز، جواد نیک‌بین نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون تلفیق با بیان این‌که طرح توزیع قیر رایگان بسیار مفسده انگیز است، گفت: این طرح رانت فراوانی را برای افراد ذی‌نفوذ فراهم می‌کند و من از همان ابتدا با این طرح مخالف بوده و هستم.

وی درباره دلایل مخالفت با طرح توزیع قیر رایگان اظهار داشت: دلایل مخالفان همان دلایلی است که در زمان بررسی لایحه بودجه ۹۸ مطرح شد. در آن زمان شورای نگهبان، دیوان محاسبات و نهاد‌های نظارتی و امنیتی این طرح را به دلیل وجود رانت فراوان و عدم توانایی در کنترل و نظارت رد کردند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز با این طرح مخالف هستند و توزیع قیر رایگان را موجب افزایش فساد می‌دانند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: موافقان طرح توزیع رایگان به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول از وجود رانت در این طرح آگاه نیستند و دلسوزانه برای آبادانی شهر‌ها و روستا‌ها در حال دفاع از این طرح هستند. دسته دوم که عده کم، اما اثرگذاری هستند، با آگاهی از رانت موجود در این طرح، با تولیدکنندگان بزرگ قیر در ارتباط هستند و از تصویب آن نفع می‌برند.

وی درباره احتمال تایید این طرح توسط شورای نگهبان گفت: در صورت تایید این طرح، مجلس از نهاد‌های نظارتی درخواست خواهد کرد تا نظارت بر توزیع قیر رایگان، با دقت و وسواس بیشتری صورت بگیرد. با توجه به شواهد موجود، یقیناً رانت و فساد در این طرح وجود خواهد داشت و با نظارت بیشتر صرفاً می‌توان آن را به حداقل رساند.

نیک‌بین در پایان با بیان این‌که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اشاره‌ای به طرح توزیع قیر رایگان نشده، افزود: موضوع قیر باید در لایحه بودجه به صورت عرضه در بورس گنجانده و نقدینگی مورد نیاز آن در بودجه پیش‌بینی شود تا از این طریق دهیاری‌ها و شورا‌های شهرو روستا بتوانند قیر را از کانال بورس خریداری کنند.

منبع: بورس کالای ایران

عناوین برگزیده