تاریخ: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۲:۴۱
کد خبر: ۲۰۱۹۳۴
‌می‌متالز - در حالی که افت نسبی دلار و تضعیف شاخص‌ها در بازار‌های بورس سبب شده تا افت ناشی از بالا رفتن سود اوراق قرضه دولت آمریکا تا حدودی خنثی شود، قیمت طلا روز جمعه اندکی بالاتر رفت و در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی طی ۷ هفته گذشته قرار گرفت.

به گزارش می‌متالز به نقل از رویترز، در حالی که افت نسبی دلار و تضعیف شاخص‌ها در بازار‌های بورس سبب شده تا افت ناشی از بالا رفتن سود اوراق قرضه دولت آمریکا تا حدودی خنثی شود، قیمت طلا روز جمعه اندکی بالاتر رفت و در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی طی ۷ هفته گذشته قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۲۶ درصد افزایش به ۱۷۲۷ دلار و ۱۱ سنت رسید. در این هفته قیمت طلا شاهد رشد ۱.۴ درصدی بود. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه آوریل با ۰.۱۶ درصد افت به ۱۷۱۹ دلار و ۸۰ سنت رسید.

بارت مالک تحلیلگر موسسه تی دی سکیوریتیز در این باره گفت: «شاهد افت نسبی ارزش دلار بوده ایم و شاخص ارزش دلار از ۹۲ به ۹۱.۶ رسیده است.»

وی افزود: «احساس ریسک پذیری تا حدودی کم شده و من احساس می‌کنم جای پای طلا در سطح قیمت روانی ۱۷۰۰ دلار تا حدوی تثبیت شده است.»

شاخص سوددهی اوراق قرضه دولت آمریکا دیروز تا رقم ۱.۶۴۲ درصد بالا رفت که بالاترین رقم بیش از یک سال گذشته بود. اما در عین حال، تضعیف شاخص ارزش دلار سبب شد تا طلا اندکی برای خریدارانی که از ارز‌های غیردلاری استفاده می‌کنند ارزان‌تر شود.

برخی سرمایه گذاران طلا را به عنوان محلی امن جهت سرمایه گذاری در وضعیت افزایش نرخ تورم می‌دانند. اما رشد سوددهی اوراق قرضه خزانه داری امریکا سبب شده تا بخشی از جذابیت بازار طلا برای سرمایه گذاران از بین برود.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه مصوبه بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری را امضا کرد و گفت، تلاش می‌کند کشورش تا روز ۴ جولای به وضعیت عادی نزدیک‌تر شود. ارائه بسته محرک مالی جدید به معنای افزایش نقدینگی و بالا رفتن نرخ تورم است.

منبع: بورس امروز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده