تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۸:۱۰
کد خبر: ۲۰۲۶۰۱
‌می‌متالز - به گفته‌ی کارشناس حوزه صادرات گمرک بوشهر مشکل اصلی صادرات برگشت ارز است وگرنه کالا‌های ایرانی در بیشتر کشور‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرند.

به گزارش می‌متالز، عبدالرحیم سلیمانی کارشناس حوزه صادرات در بازدید دانشجویان مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی بوشهر از سالن صادرات گمرک گفت: «در این گمرک بیشتر محصولات کشاورزی، سفال و صنایع دستی و سیمان صادر می‌شود. کالا‌ها برای صادرات عوارض بسیار ناچیزی می‌گیرند، البته کالا‌هایی که نیاز داخل کشور هستند عوارض بیشتری می‌گیرند و کالا‌های تنظیم بازار نیز منع صادرات دارند.»

وی ادامه داد: «در سالن صادرات ما سعی در تسهیل امر صادرات داریم، زیرا صادرات هم اشتغال‌زا است و هم ارزآور.»

این کارشناس یادآور کرد: «می‌توان گفت مشکل اصلی صادرات برگشت ارز است وگرنه کالا‌های ایرانی در بیشتر کشور‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرند.»

سلیمانی تصریح کرد: «در حال حاضر جهت رفاه و تسریع کار ارباب رجوع، بیشتر فعالیت‌های سالن صادرات از طریق سامانه‌های اینترنتی صورت می‌گیرد و می‌توان گفت تا حد ۹۹% نیاز به حضور ارباب رجوع نیست.»

کارشناسی آنلاین کالا‌های وارداتی

در بازدید دانشجویان از سالن واردات گمرک بوشهر، جلیل نیکبخت، کارشناس حوزه واردات عنوان کرد: «گمرک مسوول امر واردات و صادرات کشور است. کالا‌ها برای وارد شدن به کشور نیاز به تاییدیه‌های دستگاه‌های گوناگونی دارند. بعضی از کالا‌ها باید برای ورود به کشور نشان استاندارد نیز بگیرند و مورد تایید این سازمان باشند.»

وی ادامه داد: «ابتدا بار به نام شرکت حمل و نقل است و بعد از طی فرایند‌هایی به نام فرد واردکننده ثبت می‌شود.»

این کارشناس اظهار کرد: «قبلا کارشناسی از بار‌ها به شکل حضوری و میدانی بود، امّا الان به صورت آنلاین و تنها با بررسی مدارک و اوراق کارشناسی می‌شوند.»

نیکبخت خاطرنشان کرد: «سریع‌ترین اموالی که از گمرک بوشهر وارد کشور می‌شوند دارو‌ها و تجهیزات پزشکی است.»

گفتنی است این بازدید علمی که با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و به همّت مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی بوشهر و با همکاری گمرک بوشهر دانشجویان از سالن‌های واردات، صادرات و ترانزیت گمرک بوشهر بازدید کردند. رشته امور گمرکی یکی از رشته‌های بسیار مهم مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی بوشهر بوده و تمامی دروس تخصصی آن، توسط کارمندان زبده گمرک بوشهر تدریس می‌شوند.

منبع: خبرگزاری اقتصاد ایران