تاریخ: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ، ساعت ۱۴:۱۵
بازدید: ۱۸۵
کد خبر: ۲۰۲۹۳۸

دریا و کویر در فلات مرکزی ایران دیدار کردند!

‌می‌متالز - با بهره برداری از «اَبر پروژه» انتقال آب خلیج فارس به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان از توابع استان یزد، ارمغان دریا به کویر بود که به دست توانای مهندسان و کارشناسان و کارگران بخش خصوصی ایران میسّر شد.

به گزارش می‌متالز، طول این پروژه تا یزد ۸۲۵ کیلومتر است که قطعه اوّل آن بالغ بر ۳۰۵ کیلومتر تا «گل گهر» سیرجان در استان کرمان در آبان ماه سال جاری افتتاح قطعه دوّم به طول ۱۵۰ کیلومتر از گل گهر تا مس سرچشمه کرمان و قطعه سوّم خط انتقال آب خلیج فارس از مخزن ایستگاه پمپاژ ۳ در قطعه دوّم، در محدوده مس سرچشمه کرمان آغاز به سمت مجتمع فولاد سازی چادرملو در اردکان امتداد می‌یابد.

قطعه سوّم که به طول ۳۷۰ کیلومتر و طولانی‌ترین خط لوله GRP جهان است در روز یکشنبه بیست و چهارم اسفندماه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

تولید، اجرا و بهره برداری این قطعه که تماماً به عهده شرکت فراسان بوده است، دارای ظرفیت خط انتقال ۲ متر مکعب در ثانیه می‌باشد.

شایان ذکر است جنس لوله‌های مصرفی در قطعه سوّم تماماً GRP به قطر‌های ۱۰۰۰- ۱۱۰۰- ۱۲۰۰ میلیمتر و با فشار بالا می‌باشد.

ضمناً یک ایستگاه پمپاژ با ارتفاع ۲۰۰ متر در بین راه قرار دارد که هزینه اجرای قطعه سوّم بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان گردیده است، تعداد حوضچه‌ها ۶۲۵ و تعداد شیرآلات ۱۴۵۰ عدد که همه ساخت ایران هستند.

رهاورد اجرای این طرح ملیّ و فرا ملّی از تولید، اجرا تا بهره برداری، ایجاد خودباوری و ارتقاء توانمندی‌های شرکت‌های بخش خصوصی کشورمان و آمادگی بیش از پیش آن‌ها برای مشارکت در پروژه‌های زیر بنایی ملّی به صورت EPC+F در راستای رفع نیاز‌های زیر ساختی و استراتژیک کشور به شمار می‌آید.

از دیگر ویژگی‌های مهم قطعه سوّم این هست که پیمانکار آن شرکت فراسان از بخش خصوصی بوده که افزون بر اجرای کار به صورت EPC+F، در سرمایه گذاری پروژه یاد شده نیز مشارکت داشته است.

ضمن اینکه براساس اطلاعات دریافتی بهره گیری از لوله‌های GRP در این ابعاد بی سابقه می‌باشد و دراین زمینه نیز شرکت فراسان پیشرو بوده است.

این در حالی است که این شرکت ۳۷۰ کیلومتر لوله گذاری به انضمام ساخت حوضچه‌ها و نصب شیرآلات مرتبط را با یک رکورد شکنیِ ملّی تنها در ۲۸ ماه به انجام رسانده است.

نکته مهم‌تر اینکه: فراسان به منظور تضمین حسن انجام کار بهره برداری از پروژه مذکور را برای مدت سه سال به عهده گرفته است.

به ثمر نشستن این پروژه عظیم، افزون بر تأمین آب مورد نیاز صنایع شرق کشور، رفع نیاز منطقه به آب، اشتغال و موجبات توسعه متوازن پایدار را نیز فراهم می‌آورد.

منبع: خبرگزاری برنا

عناوین برگزیده