تاریخ: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۴۴
کد خبر: ۲۱۰۸۱۳
‌می‌متالز - انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME) در ماه مارس فهرستی از ده ربات برتر انسان نمای جهان را منتشر کرد که ربات ایرانی سورنا در این فهرست در رتبه چهارم بود.

به گزارش می‌متالز به نقل از سایت انجمن مهندسان آمریکا، این روز‌ها ربات‌ها در اشکال و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند، اما جذاب‌ترین، دوست داشتنی‌ترین و قابل قبول‌ترین آن‌ها ربات‌هایی هستند که شبیه ما انسان‌ها هستند.

ربات‌های انسان نما برای تحقیقات فضایی، کمک به انسان ها، آموزش، تفریح، جستجو، انجام عملیات نجات، استفاده در کارخانه ها، فعالیت‌های مرتبط با روابط عمومی و ... قابل استفاده هستند.

شیوع ویروس کرونا و بی ثباتی اقتصادی ناشی از آن باعث افزایش استفاده از ربات‌ها شده و بررسی‌های موسسه مشاوره‌ای تحقیقات آماری بازار یا اس ام آر سی نشان می‌دهد ارزش جهانی بازار ربات‌های انسان نما تا سال ۲۰۲۶ به ۱۳ میلیارد دلار می‌رسد. اگر چه رفتار این بازار هنوز نامشخص است، اما کاربرد ربات‌های انسان نما در حال افزایش است. نگرانی از تماس پزشکان با مبتلایان به کرونا موجب شده تا از ربات‌ها برای بررسی وضعیت این بیماران به خصوص در چین هم استفاده شود. از ربات‌ها برای انجام برای وظایف پرستاران، پاکسازی بیمارستان‌ها و تحویل اقلام پزشکی نیز استفاده می‌شود. ده ربات انسان نمای معرفی شده توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا به شرح زیر است:

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۱. ربات آواتار: این ربات با نام T-HR۳ در سال ۲۰۱۷ توسط تویوتا عرضه شد که قادر تقلید از حرکات اپراتور‌های انسانی است. T-HR۳ برای حضور در بازی‌های المپیک به روز شده و قابلیت‌های کنترلی و امکان راه رفتن طبیعی آن تقویت شده است. این ربات به عنوان دستیار جراحی به شکل کنترل از راه دور قابل استفاده است.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۲. ربات سفیر: چهره این ربات موسوم به سوفیا شباهت زیادی به انسان‌ها دارد. سوفیا در سال ۲۰۱۶ توسط شرکت هنگ کنگی هانسون رباتیکس تولید شده و هوش مصنوعی آن در سال ۲۰۲۰ ارتقا یافته تا حتی بتواند به عنوان یک سفیر ایفای نقش کند و تعاملات انسان‌ها و ربات‌ها را ارتقا دهد. قابلیت آموزش توسط انسان ها، راه رفتن، حرف زدن، نقاشی کشیدن، آواز خواندن و ابراز احساسات از جمله قابلیت‌های این ربات است.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۳. ربات تحویل اقلام: شرکت فورد در ماه ژانویه به اولین شرکتی مبدل شد که ربات دیجیت تولید شده توسط Agility Robotics را در کارخانه خود مورد آزمایش قرار داد و این ربات انسان نمای بدون سر را که دارای اندامک‌های ریز و حسگر‌های زیاد بود به امکانات انتقال و تحویل کالا مجهز کرد. بالا رفتن از پلکان ها، شناسایی موانع و عبور از محوطه‌های مختلف از جمله قابلیت‌های ربات مذکور است. قابلیت حفظ تعادل در حین حمل بسته‌های حداکثر ۱۸ کیلوگرمی از جمله توانمندی‌های این ربات است. ربات دیجیت می‌توانند خودرو‌های خودران را نیز جابجا کنند و بسته‌ها را به مشتریان برسانند.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۴. ربات تحقیقاتی: به نوشته سایت انجمن مهندسان مکانیک آمریکا، مهندسان مکانیک دانشگاه تهران از سال ۲۰۲۰ در تلاش برای تولید ربات سورنا بوده اند. آخرین مدل این ربات یعنی سورنا ۴ یک ربات انسان نما در ابعاد انسان بالغ توصیف شده که قادر به شناسایی افراد و اشیا، تشخیص صحبت‌های افراد و صحبت کردن و راه رفتن با سرعت ۰.۷ کیلومتر در ساعت است. این ربات ۴۳ درجه آزادی دارد و دستان آن قادر به نگه داشتن اشیایی در احجام مختلف است. مهندسان از سورنا برای تحقیق در مورد حرکت جانداران دو پا، هوش مصنوعی و جذب دانشجویان برای فعالیت در حوزه مشاغل مختلف مهندسی استفاده می‌کنند.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۵. ربات‌های انسان نمای دیجیتال: این ربات‌های دیجیتال شبیه انسان‌ها بوده و مانند آن‌ها عمل می‌کنند، اما کاملا مصنوعی هستند. یکی از این ربات‌ها موسوم به نئون توسط سامسونگ تولید شده و دارای هوش مصنوعی و قابلیت شخصی سازی ظاهر و شخصیت است. این ربات‌ها به جای پاسخ دادن به سوالات به سبک دستیار‌های صوتی هوشمند الکسا و سیری برای ابراز احساسات، درس گرفتن از تجارب و مکالمه واقعی به کار می‌روند. هر یک از این ربات‌ها برای انجام وظایف خاصی مانند یک دکتر مجازی یا مربی یوگا قابل شخصی سازی هستند.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا


۶. ربات متصدی رستوران: ربات کیم وظیفه خدمت رسانی برای تحویل غذا و نوشیدنی‌ها را بر عهده دارد و توسط شرکت Macco Robotics در اسپانیا تولید شده است. یک سر و دو بازو از جمله امکانات این ربات است که قابلیت بنزین زدن را نیز دارد. این ربات می‌تواند در هر ساعت ۳۰۰ لیوان را پر از نوشیدنی کند. درجه آزادی این ربات ۱۴ تا ۲۰ درجه است و مجهز به حسگر‌های هوشمند و هوش مصنوعی برای افزایش توانایی هاست.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا


۷. ربات بازیگر: این ربات انگلیسی توسط شرکت Engineered Arts در سال ۲۰۰۴ تولید شد و قادر به همکاری با بازیگران، مهندسان مکانیک و رایانه و طراحان انیمیشن است. ربات انسان نمای مذکور که به RoboThespian شهرت دارد، قادر به نمایش احساسات مختلف، احوال پرسی، آوازخوانی و ژست گرفتن است. این ربات در آینده با افزوده شدن سیستم‌ها و نرم افزار‌های مختلف قادر به نقش آفرینی بدون نیاز به انسان هاست.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا۸. ربات فضانورد: چند کشور در حال تولید ربات فضانورد هستند. به عنوان مثال، Vyommitra یک ربات انسان نمای مونث هندی است که در دسامبر سال ۲۰۲۰ به یک ماموریت فضایی رفت. این ربات قرار است آزمایش‌هایی را در مورد وضعیت جاذبه در فضا انجام دهد تا حضور در خارج از جو زمین برای انسان‌ها ساده‌تر شود. روسیه هم ربات فضانوردی به نام فدور تولید کرده که در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد تا در جریان یک راه پیمایی فضایی به انجام تعمیرات بپردازد و سپس به زمین بازگشت. ربات فضانورد Robonaut ۲ ناسا نیز چندین سال در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشته است. ممکن است این ربات‌ها در آینده به ماه یا مریخ نیز اعزام شوند.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا

۹. ربات آموزشی: ربات پپر شرکت سافت رباتیکس ژاپن قادر به ابراز احساسات دوستانه است و از آن می‌توان به عنوان یک متصدی پذیرش، در خرده فروشی‌ها و حتی به عنوان یک پرستار بچه استفاده کرد. این ربات به تازگی برای آموزش برنامه نویسی به دانش آموزان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزار جدید نصب شده بر روی پپر به دانش آموزان امکان می‌دهد تا آن را برای حرکت، صحبت، علامتگذاری و نمایش پیام‌های مختلف بر روی نمایشگرش به صورت آنی برنامه ریزی کنند تا نسل جدیدی از مهندسان تربیت شوند.

با برترین ربات‌های انسان‌نمای سال ۲۰۲۰ آشنا شوید/ سورنای ایرانی در رتبه چهارم دنیا


۱۰. ربات انسان نمای همکاری جمعی: اکثر ربات‌های انسان نما توان همکاری جمعی را دارند. ربات Nextage ساخت کاوادا رباتیکس برای تحقیقات مشترک صنعتی در آلمان مورد استفاده قرار گرفته است. این ربات در محیط‌های صنعتی به خوبی با انسان‌ها نیز همکاری می‌کند. ربات واکر شرکت UBtech Robotics نیز در خانه با انسان‌ها همکاری می‌کند. این ربات برای خانه داری و کنترل لوازم خانگی هوشمند قابل استفاده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس