تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۲۰
کد خبر: ۲۱۷۴۶۷
‌می‌متالز - با کاهش موجودی نفت ایالات متحده، قیمت نفت بیش از دو درصد افزایش یافت.

به گزارش می‌متالز، روز جمعه قیمت نفت برای دومین روز افزایش داشت در حالی که بازار به کاهش موجودی ایالات متحده واکنش نشان داد و نشانه‌های تقاضای شدید آسیا از طرف چین و هند در حمایت از این افزایش بود. معاملات آتی نفت خام برنت با ۱.۴۳ دلار یا ۱.۹۳ درصد افزایش به ۷۵.۵۵ دلار رسید.

معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۱.۶۲ دلار یا ۲.۲ درصد افزایش تا ۷۴.۵۶ دلار رشد کردند. به گفته یک تحلیل گر ارشد؛ با افت تاریخی موجودی نفت آمریکا و چشم انداز بازگشت نفت ایران به بازار، بازار در حال پافشاری است. هنوز هم، با وجود نوسان‌های قابل توجه روزانه، قیمت ها، این هفته کمتغییر کمی داشتند. اوایل هفته با به هم خوردن گفتگو‌های تولید اوپک پلاس، قیمت‌ها کاهش یافت.

ذخایر نفت خام و بنزین ایالات متحده کاهش یافت و تقاضای بنزین به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۹ رسید، روز پنجشنبه اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده اعلام کرد که این سیگنال نشان دهنده افزایش قدرت در اقتصاد است. گفته می‌شود که بازار نفت آمریکا تحت فشار است. با این اوصاف، تنها راه جلوگیری از ضرر‌های بعدی، مهار تهدید جنگ قیمت اوپک پلاس است.

این نگرانی وجود دارد که اعضای گروه اوپک پلاس وسوسه شوند که ازمحدودیت‌های تولید خود طی همه گیری COVID-۱۹ صرف نظر کنند، با اینکه گفتگو‌ها بین تولید کنندگان بزرگ عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بن بست رسیده است. این دو متحد اوپک بر سر توافق پیشنهادی که می‌توانست نفت بیشتری به بازار بیاورد با هم اختلاف دارند.

روز چهارشنبه منبعی از اوپک پلاس گفت: روسیه در تلاش برای دستیابی به توافق در جهت افزایش تولید بود. کاخ سفید روز سه شنبه گفت: ایالات متحده با مقامات عربستان سعودی و امارات گفتگو‌های مهمی داشته است.

گفته می‌شود: جنگ قیمت‌ها همیشه کوتاه مدت هستند وهیچ کس در بلند مدت پیروز نمی‌شود. به نفع اوپک پلاس است که با امارات متحده عربی و سایر عرضه کنندگان کنار بیاید تا در چارچوب این معامله کمی بیشتر تولید کند. گسترش جهانی نوع دلتای ویروس کرونا و نگرانی از این که بتواند بهبود اقتصادی در جهان را متوقف کند هم بر قیمت نفت نیز تاثیرگذار است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده