تاریخ: ۲۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۲۴
کد خبر: ۲۱۸۰۱۰
‌می‌متالز - با ساخت پارک پتروشیمیایی بروجن، با سرمایه‌گذاری سه میلیارد هزار میلیارد تومانی و اختصاص ۱۰ نوع خوراک، ۶۵ نوع محصول پتروشیمی تولید خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، سجاد رستمی با اعلام خبر امضاء تفاهم نامه پارک پتروشیمیائی بروجن با حضور استاندار چهارمحال و بختیاری؛ نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی؛ رییس سازمان صمت استان؛ معاون امور اقتصادی و مدیرعامل هلدینگ پترول گفت:: این پارک شامل ۴۸ واحد صنعتی است که محصولاتی در زمینه احداث مواد پلی پروپیلن؛ محصولات حاصل ازاوره رزینی؛ لاستیک خودرو و... تولید می‌کنند.

رئیس سازمان صمت استان چهار محال و بختیاری افزود: بیشتر محصولات این پارک در حال حاضر به کشور واردات میشود و با بهره برداری از این پارک زمینه اشتغال مستقیم حدود ۳ هزار و ۱۳۰ نفر و فعالیت غیر مستقیم ۷ هزار و ۱۸۵ نفر فراهم خواهد شد.

مدیر عامل شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان نیز در این خصوص گفت: در مواردی مانند این پارک یکی از بهترین پارک‌های پایین دستی است. در این پارک، ۱۰ محصول ارزش آفرین به عنوان خوراک استفاده می‌شود و روی محصولات خاص متمرکز هستیم.

وی افزود: ۴۸ واحد صنعتی در ۶ زون احداث می‌شود و ۶۵ محصولی تولید می‌کنیم که بخش عمده آن‌ها وارداتی است و برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود.

اشرف زاده تاکید کرد: این اقدام علاوه بر آنکه مانع از خروج ارز می‌شود، تا ۸۰ درصد این محصولات در خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین صادرات محصولات به بازار‌های همسایه در دستور کار است.

همچنین اقبال عباسی، استاندار استان چهارمحال و بختیاری در این مراسم گفت: همه زیرساخت‌های مورد نظر این پارک اماده است و موقعیت مکانی مناسبی انتخاب شده است.

امیر قلی جعفری، نماینده بروجن در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه بروجن دومین شهر از نظر جمعیتی در استان چهارمحال و بختیاری است، گفت: این شهر از نظر جغرافیایی در مسیر ترانزیت شمال و جنوب است، زمین تخصیص یافته برای پارک پتروشیمیایی بروجن از ۲۰ سال پیش در نظر گرفته شده و خط لوله سراسری گاز در کنار این زمین وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه از ۲۰ سال پیش قول پتروشیمی بروجن داده شده، افزود: پتروشیمی لردگان در ماه‌های قبل به بهره‌برداری رسید.

جعفری تاکید کرد: علاوه بر ساخت پتروشیمی باید آلایندگی کمتر باشد و با محیط زیست هماهنگ شود.

جعفری با تاکید بر اینکه مهم اشتغال زایی است تا نرخ بیکاری کم شود، افزود: در این شرایط سخت اقتصادی به حضور سرمایه گذاران در طرح‌ها کمک شود. همچنین باید زمان بندی مشخصی برای اجرا داشته باشیم داشته باشیم تا امکان مطالبه و پیگیری وجود داشته باشد.

پارک پتروشیمیایی بروجن با هدف توسعه صنایع پایین‌دستی، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه احداث خواهد شد واین پارک در ۶ زون و با حجم سرمایه‌گذاری ۳ هزار میلیارد تومان اجرا می‌شود و سالانه به ۳۵ هزار تن پلی‌پروپیلن، ۸۵ هزار تن پلی‌اتیلن، ۴۰ هزار تن استایرن بوتادین رابر، ۱۵۰ هزار تن اوره و ۱۰ هزار تن اتیلن پروپیلن دی‌ان مونومر به‌عنوان خوراک نیاز دارد.

منبع: شاتانیوز

عناوین برگزیده