تاریخ: ۲۰ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۴۹
کد خبر: ۲۱۸۱۸۷
‌می‌متالز - گزارش رسمی از اجزای مالیات اشخاص حقوقی نشان می‌دهد که شرکت‌های دولتی در سال ۹۹ نتوانستند رقم مصوب بودجه را محقق کنند.

به گزارش می‌متالز، سال ۹۹ بالغ بر ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات از اشخاص حقوقی وصول شد که نسبت به عملکرد سال ۹۸ بالغ بر ۳۲ درصد و همچنین ۱۳۲ درصد نسبت به مصوب بودجه افزایش نشان می‌دهد.

اجزای این مالیات شامل علی الحساب مالیات اشخاص حقوقی دولتی، عملکرد شرکت‌های دولتی، بنگاه‌های اقتصادی نهاد‌ها، اشخاص حقوقی غیردولتی، شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی، مالیات معوق اشخص حقوقی غیر دولتی و مالیات موضوع ماده ۷۸ قانون الحاق ۲ می‌شود که جزئیات آن در جدول زیر آمده است:

شرکت‌های دولتی سال ۹۹ چقدر مالیات دادند+ جدول

رقم مالیات بر عملکرد شرکت‌های دولتی در قانون بودجه ۹۹ نزدیک به ۷۰ درصد رقم محقق شده در سال ۹۸ بوده است. همچنین میزان درآمد محقق شده از این محل در سال گذشته کمتر از نیمی از رقم پیش بینی شده در قانون بودجه سال گذشته بود. به عبارت دیگر میزان درآمد دولت از این محل در سال ۹۹ یک سوم این میزان در سال ۹۸ بوده است که دلایل آن مشخص نیست. البته ناکارآمدی مدیریت دولتی بر این شرکت‌ها و بهر‌ه‌ور نبودن آن مشهود بوده و نه تنها به بودجه کشور کمکی نمی‌کنند که بعضا سربار بودجه دولت نیز هستند.

از سوی دیگر رقم مالیات بر اشخاص حقوقی غیردولتی در سال گذشته نسبت به قانون بودجه ۱۶۳ درصد محقق شد که ۸۵ درصد بیشتر از رقم تحقق سال ۹۸ بوده است. این احتمال وجود دارد به دلیل دریافت علی الحساب مالیات سال ۱۴۰۰ این اتفاق رقم خورده باشد در حقیقت دولت دوازدهم، بخشی از درامد‌های دولت منتخب را پیش خور کرد.

مالیات معوق اشخاص حقوقی غیردولتی نیز برای سال گذشته صفر گزارش شد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

عناوین برگزیده