تاریخ: ۲۶ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۰:۲۱
کد خبر: ۲۱۸۷۶۰
‌می‌متالز - رئیس‌کل سابق بانک‌ مرکزی به صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم تجلیل از یاوران اشتغال در بانک‌مرکزی پاسخ داد.

به گزارش می‌متالز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم «تجلیل از یاوران اشتغال محرومین» که روز چهارشنبه در بانک‌مرکزی برگزار شد، گفت: بانک‌مرکزی یکی از نهاد‌هایی است که نه یک روز، حتی یک ساعت و یک لحظه نمی‌تواند بدون مسوول باقی بماند؛ چراکه هر تصمیمی در اینجا اتخاذ شود در همه شئون کشور اثر می‌گذارد.

بانک‌مرکزی در حوزه اجرایی هم نقش بسزایی دارد؛ از واگذاری ارز به متقاضیان تا امور دیگر، به همین دلیل وقتی رئیس سابق بانک‌مرکزی در دورانی مجبور به اشتغال به کار دیگری شد این دغدغه ایجاد شد که چه کسی می‌تواند به جای وی در بانک‌مرکزی سکان امور را بر عهده بگیرد. او همچنین ضمن قدردانی از تلاش‌های عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک‌مرکزی بیان کرد: این دغدغه ایجاد شده بود که برای این دوره کوتاه‌مدت چه کسی حاضر است مسوولیت کار را قبول کند. حتی بنده هنگامی که می‌خواستم با دکتر کمیجانی در این خصوص صحبت کنم دچار تردید بودم؛ اما او با دلسوزی نسبت به کشور و مسائل آن فداکارانه برای این دوره کوتاه مسوولیت به عهده گرفتند و در این خصوص هیچ انگیزه دیگری نداشتند و حتما در دولت آتی نیز در هر جایی که حضور داشته باشد فداکارانه تلاش خواهند کرد. جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دولت آینده بی‌سابقه‌ترین مجموع ذخایر ارزی و طلای کشور را دارد و در دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه داشتیم تا همواره ذخایر در کشور افزایش یابد تا در روز مبادا با استفاده از اسکناس و ارز، دارو وارد کشور کنیم و دست کشور در این زمینه خالی نباشد. در این زمینه، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود در پاسخ به صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور نوشت: معاون رئیس‌جمهور در سخنانی در بانک‌مرکزی علت کنار گذاشتن اینجانب از ریاست بانک‌مرکزی را به‌خاطر آنچه اشتغال بنده به کار دیگر بود، اعلام و گفتند: امروز حجم ذخایر اسکناس ارزی اسکناس و طلای بانک‌مرکزی در تاریخ بی‌سابقه است. هر چند بنای پاسخگویی نداشتم، ولی برای ثبت در حافظه تاریخی مردم و اصلاح امور در آینده مجبور به توضیحاتی در خصوص این بخش از اظهارات جناب آقای جهانگیری هستم

۱) اینجانب در ایام انتخابات به کار دیگری مشغول نشدم، بلکه همانند رئیس محترم قوه قضائیه در رقابت انتخاباتی شرکت کردم و برای مدتی کمتر از یک ماه و براساس ماده ۱۹ قانون پولی و بانکی کشور تمام اختیارات رئیس‌کل را طی حکمی به قائم مقام تفویض کردم، بنابراین هیچ مشکلی در اداره بانک نبود. مانند سال ۹۶ که جنابعالی معاون اول بودید و در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کردید، مگر اینکه به نظر شما مسوولیت بانک‌مرکزی مهم‌تر از معاونت اولی باشد که امری جداست.

۲) بنده قصد ورود به دلایل برکناری رئیس‌کل بانک‌مرکزی را ندارم، اما باید منوط به تحقق شرایط مقرر در مصوبه سال ۱۳۹۳ مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می‌گرفت که متاسفانه این اقدام بدون طی شدن فرآیند قانونی آن در دولت، صورت گرفت. سنگ بنای استقلال بانک‌مرکزی، بسته شدن دست دولت در برکناری رئیس‌کل است که این مصوبه معطوف به آن است، اما در مورد اخیر مغفول ماند.

۳) البته بجا بود ایشان، در این روز‌های آخر، توضیح می‌دادند که افتخار به داشتن بی‌سابقه‌ترین ذخایر ارزی اسکناس در حال حاضر به خاطر مقاومت چه کسی و در مقابله با دستورات چه کسانی تحقق یافت؟

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده