تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۵۱
کد خبر: ۲۱۸۸۵۸
‌می‌متالز - دیوان عدالت اتحادیه اروپا با رد درخواست تجدید نظر آلمان، رأی دادگاه بدوی مبنی بر محدود کردن دسترسی روسیه به خط لوله گاز اوپال OPAL را تأیید کرد.

به گزارش می‌متالز، دیوان عدالت اتحادیه اروپا روز پنجشنبه رأی دادگاه بدوی مبنی بر محدود کردن دسترسی روسیه به خط لوله گاز اوپال OPAL را تأیید کرد.

به این ترتیب در این پرونده، درخواست آلمان برای تجدیدنظر نسبت به رای دادگاه بدوی رد شد و لهستان در این دادگاه برنده محسوب می‌شود.

خط لوله اوپال که توسط شرکت انتقال گاز اوپال OPAL Gastransport اداره می‌شود، ۴۷۰ کیلومتر (۲۹۲ مایل) طول دارد و خط لوله عملیاتی نورد استریم ۱ را که متعلق به شرکت گازپروم روسیه است، به آلمان متصل می‌کند.

کمیسیون اروپا (EC) در سال ۲۰۱۶ معافیت از "مقررات همبستگی انرژی اتحادیه اروپا" را به اپراتور OPAL اعطا کرد، به این معنی که گازپروم می‌توانست از OPAL برای صادرات گاز طبیعی روسیه تقریباً با ظرفیت کامل این خط لوله استفاده کند.

دیوان عدالت اتحادیه اروپا (CJEU) که در لوکزامبورگ مستقر است، در سال ۲۰۱۹ تصمیم ۲۰۱۶ را که به گازپروم اجازه داده بود صادرات گاز را از طریق خط لوله OPAL افزایش دهد، لغو کرد.

پس از اینکه دادگاه به نفع لهستان رأی داد، آلمان در دیوان عدالت اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظر داد و روز پنجشنبه این پرونده را باخت.

طبق تصمیم دیوان عدالت اتحادیه اروپا که نهایی است، اتحادیه اروپا باید نگرانی‌های ابراز شده توسط لهستان و همچنین لیتوانی را در مورد افزایش عرضه گاز روسیه به اروپا در نظر بگیرد چرا که معافیت گازپروم از قانون انرژی اتحادیه اروپا "نقض اصل همبستگی انرژی" محسوب می‌شود.

به گفته رویترز، انتظار نمی‌رود این حکم در میزان صادرات گاز شرکت گازپروم روسیه از طریق خط لوله OPAL تغییر چندانی ایجاد کند چرا که پیش از این رأی دادگاه، میزان صادرات این شرکت کاهش یافته بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین