تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۵۲
کد خبر: ۲۱۸۸۶۹
‌می‌متالز - گفته میشود در سال گذشته مستاجران تهرانی دسته‌دسته اسباب و وسایلشان را جمع می‌کنند و روانه شهر‌های جدید اطراف تهران می‌شوند. چه چیزی عامل این مهاجرت است؟

به گزارش می‌متالز، حتما شنیده‌اید که می‌گویند در سال گذشته مستاجران تهرانی دسته‌دسته جل و پلاس‌شان را جمع می‌کنند و روانه شهر‌های جدید اطراف تهران می‌شوند. فکر می‌کنید چه چیزی عامل این مهاجرت است؟ پول؟ نه!

اجاره‌خانه در محله‌های مختلف تهران

بیایید با هم نگاهی بیاندازیم به قیمت درج شده به آگهی‌های سایت دیوار. جایی که هزاران مالک و مستاجر و قطع به یقین مشاور املاک روزانه به آن سر می‌زنند تا مشتری پیدا کنند و معامله‌ای را جوش بدهند.

نکته مهمی که در آمار‌های روزانه سایت دیوار وجود دارد، دقت و وسواسی است که بخش محتوای سایت دیوار خرج می‌کند تا حتما قیمت خانه‌های دو تا پنج ساله را اعلام کنند.

لابد، چون چنین خانه‌هایی‌تر و تمیز هستند، اما به هر حال همین مسئله باعث می‌شود متوسط قیمت‌ها هم مقداری افزایش پیدا کنند. به عنوان مثال اجاره متوسط قیمت اجاره یک متر مربع منزل مسکونی در کاشانک و شهرک غرب ۲۰ میلیون تومان است.

اجاره ماهانه در منطقه دروس و نیاوران ۲۲ میلیون تومان، کامرانیه، آجودانیه، فرمانیه و ولنجک۲۴ میلیون تومان ثبت شده‌است.

همچنین متوسط نرخ اجاره مسکن در زعفرانیه ۳۷ میلیون تومان و در الهیه ۲۹ میلیون تومان است که همه‌شان از مناطق گران قیمت تهران برای اجاره‌نشینی هستند.

اختیاریه و ظفر با متوسط اجاره ۱۵ میلیون تومان، گیشا، یوسف‌آباد و میرداماد با قیمت ۱۶ میلیون و اوین ۱۷ میلیون تومان در رتبه‌های بعدی هستند. ونک، قیطریه و پاسداران مناطقی هستند که نرخ اجاره در آن مناطق در حدود ۱۸ میلیون تومان ثبت شده است.

متوسط نرخ اجاره در منطقه سعادت‌آباد و ازگل در کانال ۲۰ میلیون تومان ثبت شده است. متوسط نرخ اجاره در محمودیه، نیاوران و اقدسیه در محدوده ۲۲ میلیون تومان ثبت شده و متوسط نرخ اجاره در دروس ۲۱ میلیون تومان اعلام شد ه است.

از شمال شهر فاصله بگیریم؟

در غرب تهران اوضاع اینطوری است؛ متوسط رقم اجاره در منطقه استاد معین ۸٫۸ میلیون تومان ثبت شده است.

تهرانسر و چیتگر مناطقی هستند که متوسط اجاره در آن‌ها حدود ۹ میلیون تومان است. دریاچه شهدای خلیج فارس با متوسط اجاره ۱۰ میلیون تومان و کوهک و شهر زیبا با متوسط اجاره ماهانه ۱۱ میلیون تومان دیگر محله‌های تهران هستند.

جنت‌آباد شمالی و باغ فیض در محدوده ۱۲ میلیون تومان اجاره ماهانه را ثبت کردند. همچنین در صادقیه متوسط نرخ اجاره ماهانه ۱۲/۵ میلیون تومان است. سری به مناطق جنوب و ارزان قیمت غرب تهران بزنیم.

در نازی‌آباد، بریانک، افسریه و جیحون مناطقی هستند که متوسط نرخ اجاره ماهانه هر متر مربع هفت میلیون تومان ثبت شده‌اند. این چهار منطقه ارزان‌ترین خانه‌های برای اجاره‌نشین‌ها را در خود جا داده‌اند. متوسط نرخ اجاره در مناطق آهنگ و سلسبیل در کانال هشت میلیون تومان ثبت شده است.

صادقیه و ستارخان از مناطق غرب تهران، از مناطقی هستند که متوسط نرخ اجاره در آن‌ها متری ۱۲ میلیون تومان است. این یعنی اگر در ارزان‌ترین محله‌های تهران، مثل افسریه و جیحون بخواهید یک خانه ۸۰ متری اجاره کنید باید توانایی در حدود ۵۶۰ میلیون تومان داشته باشید حالا دیگر دست خودتان و توافق صاحبخانه است که چقدر از این پول را به شکل رهن (پول پیش) و چقدرش را در قالب اجاره ماهانه بپردازید. به نظر ۴۵۰ میلیون و پیش و ماهی ۳٫۳ میلیون اجاره منطقی به نظر می‌رسد؟ آفرین! الان فهمیدید چرا مستاجران از تهران فرار می‌کنند؟

اجاره خانه در شهره‌های اطراف تهران

حالا نه که پیش خودتان خیال کنید در شهر‌های اطراف تهران هم خبری است؛ نه! اما به هر حال وضع را بهتر می‌توان مدیریت کرد. مثلا متوسط اجاره ماهانه پرند، رباط کریم و پاکدشت در کانال دو میلیون تومان و در منطقه اندیشه پنج میلیون تومان ثبت شده است که ارزان‌ترین و گران‌ترین منطقه در اطراف تهران هستند.

متوسط نرخ اجاره مسکن در قرچک و بومهن در حدود سه میلیون و ۵٠٠ هزار تومان ثبت شده است. شهر پردیس با متوسط اجاره ۴/٣ میلیون تومان ماهانه، شهریار ۴/٧ میلیون تومان، شهر قدس ۴/۵ میلیون تومان، رودهن ۴/٧ میلیون تومان اعلام شده‌اند.

بعضی مستاجرا حتی حاضر هستند دورتر بروند، به کرج! متوسط نرخ اجاره در مناطق شهر جدید هشتگرد، ماهدشت و محمد شهر در کانال دو میلیون تومان ثبت شده است و از مناطق ارزان کرج برای اجاره نشینی هستند.

مارلیک و کیانمهر مناطقی هستند که با اجاره ماهانه در محدوده سه میلیون تومان ثبت شده است. مناطق فردیس، شهر جدید و اندیشه و کوی زنبق مناطقی هستند که نرخ اجاره در ان مناطق در کانال پنج میلیون تومان ثبت شده است.

اجاره در مناطق مهرشهر _فاز ۴ و گوهر دشت در محدوده ۶/۵ میلیون تومان، در مناطق مهرشهر _فاز سه، مهرشهر _فاز دو و مهرویلا در کانال هفت میلیون تومان اعلام شده است. عظیمیه و مهرشهر _فاز ١ مناطقی هستند که اجاره ماهانه در آن‌ها حدود هشت میلیون تومان ثبت شده است.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین