تاریخ: ۲۷ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۲:۴۱
کد خبر: ۲۱۸۹۵۹
‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت سیمان لامرد با اعلام اینکه قطع گاز و برق، کارخانه‌های سیمان را با کاهش قابل‌توجه تولید روبه‌رو ساخته است، گفت: در صورت ادامه این روند ضمن تعطیلی کارخانه‌ها عرضه و تقاضای سیمان در بازار مختل خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، ابراهیم غلام‌زاده با اشاره به اینکه صنعت سیمان با افزایش هزینه‌های تولید مواجه است، اظهار کرد: در سال‌های ۹۳ تا ۹۸ اکثر کارخانه‌ها بازیان انباشته مواجه بوده و نتوانسته‌اند این صنعت را نوسازی کنند به نحوی که توان تولید سیمان کشور کاهش یافته است. از طرفی قطع گاز در زمستان و قطعی برق در تابستان باعث شده که کارخانه‌ها حدود ۳۰درصد تولید خود را کاهش دهند و این کمبود عرضه باعث به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا می‌شود. این تولیدکننده سیمان تصریح کرد: باید قیمت سیمان واقعی شود تا سرمایه‌گذاری توجیه‌پذیر در این صنعت صورت پذیرد.

غلام‌زاده با اشاره به اینکه نوسازی در صنعت سیمان کشور نیازمند واقعی شدن قیمت سیمان است، گفت: قیمت جهانی سیمان فله تنی یک و نیم میلیون تومان (حدود ۶۰ دلار) است و در ایران نیز باید قیمت سیمان ۷۰ تا ۸۰درصد قیمت جهانی باشد که تقریبا هر تن یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان می‌شود. وی اضافه کرد: اگر مصوبه مجلس که ساخت سالی یک‌میلیون مسکن هست اجرایی شود، با توجه به اینکه برای ساخت هر واحد حداقل ۱۰۰ تن سیمان نیاز هست، حداقل ۱۰۰میلیون تن سیمان نیاز داریم. این در حالی است که تولید واقعی سیمان کشور سالانه حدود ۸۰میلیون تن است و برای ساخت این واحد‌ها ۲۰میلیون تن کمبود سیمان خواهیم داشت. به گفته این تولیدکننده سیمان، باید با واقعی کردن قیمت سیمان به صنعت سیمان کمک کرد تا نیاز‌های آینده کشور به سیمان مرتفع شود.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده