تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۴۱
کد خبر: ۲۱۹۵۵۳
‌می‌متالز - طلا ریخت، این تیتر رسانه‌ها از بازار جهانی طلاست. قیمت طلای جهانی نزولی شده و در بازار ارز داخل نیز سیگنال تحریک‌کننده‌ای قابل مشاهده نیست. آیا طلا همچنان ارزان باقی می‌ماند؟

به گزارش می‌متالز، طلا ریخت. این تیتر برخی رسانه‌ها در دو روز گذشته است.

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر قوی ماندن ارزش دلار کاهش یافت و در مسیر ثبت نخستین کاهش هفتگی در پنج هفته گذشته قرار گرفت.

 هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۸۰۳ دلار و ۳۳ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای هفته جاری تاکنون ۰.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۸۰۳ دلار و ۹۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۸۰۵ دلار و ۴۰ سنت بسته شده بود.

ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی دیلی فارکس در این باره گفت: طلا همچنان جایگزینی برای پول کاغذی دیده می‌شود و بالا رفتن قیمت دلار عامل اصلی بوده که باعث عقب راندن طلا شده است. شاخص دلار نزدیک به بالاترین رکورد خود در سه ماه و نیم گذشته ایستاد و در مسیر ثبت دومین رشد هفتگی متوالی قرار دارد.

اما در بازار داخل نیز عامل تحریک‌کننده‌ای برای قیمت طلا فعلا قابل مشاهده نیست.

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا نیز با پیش‌بینی قیمت‌ها در هفته اول مرداد ماه اظهار کرد: فردا آخرین روز کاری بازار‌های جهانی است و احتمالا ارزش اونس تغییر چندانی نخواهد کرد؛ همچنین بازار طلای داخلی هم فعلا تعطیل است و از روز دوشنبه شروع به کار خواهد کرد، بنابراین انتظار نمی‌رود طی چند روز آینده شاهد نوسان قیمت زیادی برای طلا و سکه باشیم.

رییس اتحادیه طلا افزود: از طرفی در آستانه ماه محرم قرار داریم و احتمال افزایش تقاضا بعد از بازگشایی بازار پایین است، به همین دلیل تا پایان هفته جدید اگر نرخ ارز تغییر زیادی نداشته باشد قیمت طلا و سکه هم در سطح فعلی باقی خواهد ماند.

بهای اونس طلا در انتهای هفته بازار‌های جهانی افزایشی خاصی را تجربه نکرد و ممکن است از این جهت قیمت سکه تحریک نشود و تاثیرگذاری قیمت دلار بر روی سکه نیز به احتمال زیاد تا روز دوشنبه مشخص خواهد شد، چرا که بازار‌ها در دو روز ابتدایی هفته تعطیل هستند و احتمال زیاد نوسانات قیمتی براساس معاملات اندکی شکل خواهد گرفت.

قیمت سکه برای اوج‌گیری مجدد نیاز به تقاضای قوی‌ای دارد.

منبع: تجارت نیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده