تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۲۱
کد خبر: ۲۱۹۵۶۴
‌می‌متالز - بانک مرکزی روسیه به بورس سهام‌های داخلی این کشور درباره ارز رمزنگاری شده هشدار داد.

به گزارش می‌متالز، بانک مرکزی روسیه (CBR) به بورس‌های سهام داخلی توصیه کرد به دلیل نوسان‌های زیاد، شفافیت کم و سایر خطرات موجود ارز‌های رمزنگاری شده، سهام‌های شرکت‌ها به ارز‌های رمزنگاری شده را نپذیرند. این نهاد نظارتی تأکید کرد که دارایی‌های دیجیتال خطر را برای افرادی که در این زمینه تجربه و دانش کافی ندارند افزایش می‌دهد.

در اطلاعیه‌ای آمده که ارز‌های رمزنگاری شده و دارایی‌های دیجیتال با نوسان‌های قیمت بالا، شفافیت پایین مکانیسم‌های قیمت گذاری، نقدینگی کم، خطرات فن آوری و نظارتی مشخص می‌شوند. خرید سرمایه با این ارزها، افراد بدون تجربه و دانش حرفه‌ای را در معرض ریسک بالای از دست دادن پول قرار می‌دهد.

این بانک به اپراتور‌های بورس اوراق بهادار توصیه می‌کند که هرگونه اوراق بهادار مانند وجوه قابل معامله در بورس را که بر اساس قیمت ارز‌های رمزنگاری شده، دارایی‌های دیجیتال صادر شده در خارج از کشور، شاخص‌های قیمت ارز‌های رمزنگاری شده، مشتقات ارز رمزنگاری شده و اوراق بهادار مربوط به ارز‌های رمزنگاری شده هستند را فهرست نکنند. این بانک گفت: این توصیه‌ها اقدامی پیشگیرانه است و هدف آن‌ها جلوگیری از پیشنهاد چنین ابزاری برای سرمایه گذاری انبوه است. محدودیت‌ها درمورد ارز‌های دیجیتال ملی، در صورت صدور، یا دارایی‌های دیجیتال صادر شده مطابق با قوانین روسیه، اعمال نمی‌شوند.

روسیه قانون تنظیم دارایی‌های دیجیتال را در ژوئن ۲۰۲۰ تصویب کرد پ، بانک مرکزی آن اعلام کرد برنامه‌هایی برای مطالعه خطرات سرمایه گذاری در ارز‌های رمزنگاری شده دارد. پیش از این، مقرراتی نیز اضافه شد که مقامات دولتی روسیه را از داشتن دارایی‌های ارز رمزنگاری شده منع می‌کرد و نامزد‌های انتخابات را ملزم می‌کرد که دارایی‌های رمزنگاری شده خود را گزارش دهند. طبق گزارش کوین دسک، ارز‌های رمزنگاری شده، به ویژه بیت کوین، برای جمع آوری کمک مالی توسط فعالان مدنی و سیاسی روسیه و روزنامه نگاران مستقل روسیه به کار رفته است.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده