تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۳۴
کد خبر: ۲۱۹۵۹۲
رشد ۱۰.۷ درصدی تولیدجهانی آلومینیوم طی ۵ سال گذشته
‌می‌متالز - تولید جهانی آلومینیوم طی ۵ سال گذشته ۱۰.۷ درصد افزایش یافت. ایران نیز طی سال‌های اخیر با راه اندازی دو کارخانه آلومینیوم در جاجرم و منطقه ویژه لامرد، ظرفیت تولید این فلز را افزایش داد.

به گزارش می‌متالز به نقل از وب سات سازمان مطالعات زمین شناسی آمریکا USGS، میزان تولید جهانی آلومینیوم از ۵۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۶۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش یافت که ۱۰.۶۹ درصد رشد نشان می‌دهد.

طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی نیز میزان تولید جهانی آلومینیوم به ترتیب ۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن، ۶۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتن و ۶۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام شده است. چین با تولید ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزارتن آلومینیوم در سال ۲۰۱۶ میلادی توانست برترین تولیدکننده جهان شود. این در حالی است که طی سال‌های پس از آن نیز با رشد تولید این محصول کماکان در صدر تولیدکنندگان جهان ایستاد.

میزان تولید آلومینیوم این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۷ میلیون تن افزایش یافت. ایران نیز ظرفیت تولید را طی سال‌های گذشته از ۴۳۰ هزار تن سال به ۷۷۰ هزار تن افزایش داده است. در سال گذشته کشورمان ۴۴۶ هزار تن آلومینیوم تولید کرد که ۶۱درصد بیش از سال پیش از آن بود. ایران در حال حاضر در جایگاه هجدهم تولیدکنندگان فلز خاکستری قرار دارد.

رقابت برای کسب جایگاه دوم و سوم جهان

طی ۵ سال اخیر، رقابت برای کسب رتبه دوم و سوم جهان بین کشور‌های هند، روسیه و کانادا صورت گرفت. در سال ۲۰۱۶ میلادی روسیه با تولید ۳ میلیون و ۵۶۰ هزار تن در رتبه دوم و کانادا با تولید ۳ میلیون و ۲۱۰ هزار تن در رتبه سوم جای گرفت. این در حالی است که طی سال ۲۰۱۷ میلادی روسیه و هند به ترتیب با تولید ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تن و ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تن در رتبه‌های دوم و سوم تولید آلومینیوم جهان ایستادند. طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی هند توانست در تولید این محصول از روسیه پیشی گیرد و دومین کشور تولیدکننده آلومینیوم جهان شناخته شود و روسیه نیز در رتبه سوم جهان ایستاد. این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ میلادی هند و روسیه هر یک با تولید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم به طور مشترک در جایگاه دوم ایستادند و کانادا با تولید ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن آلومینیوم توانست در رتبه سوم جهان جای گیرد.

همچنین کشور‌های امارات متحده عربی، استرالیا، نروژ، بحرین، ایالات متحده آمریکا ایسلند و برزیل طی ۵ سال گذشته در فهرست ۱۰ کشور تولیدکننده برتر آلومینیوم قرار داشتند.

منبع: ایمیدرو

عناوین برگزیده