تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۲۶
کد خبر: ۲۱۹۷۰۲
‌می‌متالز - درحالی ۱۰ روز به پایان عمر دولت حسن روحانی باقیمانده که معاونت مسکن و ساختمان نتوانسته وعده اعلام متوسط قیمت مسکن را محقق کند.

به گزارش می‌متالز، از تیرماه سال گذشته تا مرداد امسال وزارت راه و شهرسازی فقط یک بار گزارش متوسط قیمت مسکن را منتشر کرده است. به عبارت دیگر طی ۱۳ ماه اخیر معاونت مسکن و ساختمان گزارش متوسط قیمت مسکن آبان‌ماه ۹۹ را منتشر کرد که آنهم واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت.

محمود محمودزاده در نشست خبری صبح ۲۲ آذرماه سال گذشته دستور عدم انتشار تحولات بازار مسکن را به «تغییر رویکرد در معرفی اقتصاد بازار مسکن» تعبیر کرد و یادآور شد: از مردادماه ۹۹ وزارت راه و شهرسازی به دلیل تکمیل اطلاعات در خصوص متوسط قیمت بازار مسکن، اطلاعات ماهانه شهر تهران را منتشر نکرد. طی دو ماه ساختار جدیدی پیاده سازی شد که نتایج آنرا اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد: ملاک تعیین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران منتشر می‌شود حاصل از معاملات کد رهگیری بود. این در حالی بود که فقط متوسط قیمت تهران در این گزارش‌ها استخراج می‌شد، بعد از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم ثبت همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استان‌ها را داشته باشیم.

وی با بیان این‌که به دنبال آن هستیم انتشار آمار بازارمسکن به یک ادبیات مشترک برسیم به متوسط قیمت برخی شهر‌ها از جمله اهواز (متوسط قیمت ۲۳ میلیون تومان) اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل افزایش متوسط قیمت مسکن در خوزستان ورود خارجی‌ها از ملیت‌های مختلف به بازار مسکن و خرید واحد‌های مسکونی است.

برخی کارشناسان و فعالان بازار مسکن، آمار ارائه شده از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی را نادرست دانسته و نسبت به آن واکنش نشان دادند.

فرشید پورحاجت ۲۴ ساعت بعد در این‌باره گفت:اساسا آماری که معاون وزیر راه و شهرسازی درباره متوسط قیمت مسکن در خوزستان (اهواز) اعلام کرده با واقعیت‌های بازار مسکن این شهر همخوانی ندارد. متوسط قیمت مسکن اهواز حدود ۱۰ میلیون تومان است، از تمام کارشناسان بازار مسکن هم اگر سوال بپرسید همین را می‌گویند.

وی تصریح کرد: حدود ۲۸ سال است که در شهر اهواز مشغول به ساخت و ساز مسکن هستم، ما نمی‌دانیم این آمار‌ها از کجا می‌آید.

قرار بود «به‌زودی» تحولات بازار مسکن از سوی معاونت مسکن و ساختمان منتشر شود، اما در فاصله ۱۰ روز مانده به پایان عمر دولت حسن روحانی باقیمانده که خبری از محقق شدن این وعده محمود محمودزاده نیست.

وی امروز طی گفت‌وگویی با بیان این‌که ارائه آمار صحیح از بازار مسکن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، گفته است: به‌دلیل درگیری و مشغله‌ای که درخصوص سامانه املاک و اسکان داشتیم موضوع آمار به تعویق افتاده، اما به زودی آمار اعلام خواهد شد.

وی با اشاره تلویحی به این‌که یکی از دلایل عدم انتشار آمار برای ایجاد نکردن انتظار تورمی در بازار مسکن، افزود: وقتی فضای کلی بازار به ثبات رسیده و فروشندگان حاضرند با قیمت‌های پایین، واحد‌های خود را به فروش برسانند نشان می‌دهد قبلا نرخ‌ها واقعی نبوده است. در حال حاضر خریدار به ندرت پیدا می‌شود و شاید فروشندگان هم دست نگه داشته‌اند، اما بازار در یک حالت پایدار قرار دارد.

اعلام شاخص‌های اقتصادی یکی از مولفه‌های بسیار مهم برای فعالان بازار مسکن جهت برنامه‌ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است. ۱۳ ماه است که به دلایل غیرکارشناسی وزارت راه و شهرسازی از انتشار تحولات بازار مسکن خودداری می‌کند و بخش خصوصی فعال در ساخت و ساز کشور را دچار سردرگمی کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده