تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۵۰
کد خبر: ۲۲۱۲۳۰
‌می‌متالز - افت جهانی قیمت سنگ آهن از چندی پیش و پس از رسیدن قیمت این ماده معدنی به بالاترین رکورد‌های تاریخی خود در محدوده ۲۴۰ دلار در تن برای سنگ آهن ۶۲ درصد وارداتی به بنادر اصلی چین پیش بینی شده بود، اما مقاومت‌های عمده قیمت توسط کارشناسان و فعالان بازار ۱۹۰ دلار در هر تن بود که امروز زمزمه‌های از تخفیف‌های بیشتر و حتی کمتر از ۱۷۰ دلار برای سنگ آهن به گوش می‌رسد. به نظر می‌رسد اگر انجمن آهن و فولاد چین (سیسا) بر تصمیمات دولت چین نظارت دقیقی اعمال کند، این عدد تا پایان ماه آگوست به محدوده ۱۴۵ دلار با تلرانس ۵ درصد برسد.

به گزارش می‌متالز، هرچند پیش بینی‌های مؤسسه‌های بین المللی سرمایه گذار اعداد زیر ۱۰۰ دلار در تن برای نیمه ۲۰۲۲ دوم سال میلادی را اعلام کرده بودند، اما در صورت شکستن مقاومت ۱۴۵ دلاری به احتمال زیاد این افت سرعت بیشتری را تجربه کرده و در نیمه اول ۲۰۲۲ شاهد سنگ آهن در حوالی ۱۰۰ دلار در هر تن باشیم.

در این راستا یک اهرم مثبت و سه فاکتور منفی برای تاثیر عمده بر قیمت سنگ آهن وجود دارد.

مطلب مثبت عبارتست از پایان فصل مون سون و شروع شرایط جوی مناسب در ماه‌های سپتامبر و اکتبر که بیشترین میزان تقاصا در چین و شرق آسیا را بوجود می‌آورد و این تنها امید برای افزایش قیمت سنگ سیه چرده ارزشمند است.

در مقابل، اما سه المان فشار بیشتر بر قیمت سنگ آهن وجود دارد که عبارتند از:

۱. چینی‌ها با سرمایه گذاری فراوان موفق به فرآوری اقتصادی منابع سنگ آهن کم عیار خود شدند و بر اساس گزارش‌ها به دنبال وابستگی کمتر به سنگ آهن وارداتی می‌باشند.

۲. مصرف قراضه در چین و شرق آسیا رونق بیشتری گرفته و سخت گیری‌های جدید دولت این چین این اشتیاق را بیشتر خواهد نمود.

۳. جهش‌های جدید پاندمی حتی در کشور‌هایی که واکسیناسیون بالایی داشته اند مجدد باعث نگرانی و احتیاط شده است.

به عقیده کارشناسان با توجه به تحلیل بالا افت قیمت سنگ آهن ادامه دار خواهد بود و شدت افت به میزان عملیاتی محدودیت‌های تولید در چین و مقاومت تامین کنندگان اصلی یعنی برزیل و استرالیا بستگی دارد و به نظر می‌رسد با توجه به زمان بهره برداری از طرح‌های افزایش تولید در برزیل مقاومت تامین کنندگان در رقابت موجود چندان قوی نمی‌باشد.

منبع: کالاخبر