تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۳۶
کد خبر: ۲۲۱۳۶۵
در ابتدای این هفته:
‌می‌متالز - سنگ‌آهن ماده اولیه و مهم در فولادسازی به شمار می‌آید و این درحالی است که طی هفته‌های اخیر شاهد کاهش قیمت آن در بازار هستیم. البته این کاهش قیمت برای قراضه هم به وضوح دیده می‌شود و این ماده مهم برای فولادسازان نیز در سراشیبی قیمت قرار گرفته است.

به گزارش می‌متالز، در ابتدای هفته جاری، قیمت سنگ‌آهن با عیار‌های مختلف دچار افت شد. به این صورت که سنگ‌آهن با عیار ۵۸ درصد از ۱۶۷ دلار به ۱۴۵ دلار برهرتن رسید و ریزش ۲۲ دلاری را تجربه کرد. سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد نیز از ۲۱۱ دلار هفته گذشته با کاهش ۱۶ دلاری قیمت به ۱۹۵ دلار برهرتن رسید و در نهایت سنگ‌آهن با عیار ۶۵ درصد نیز از ۲۳۴ دلار به ۲۱۴ دلار بر هر تن رسید و با ریزش ۲۰ دلاری قیمت مواجه شد.

گفته می‌شود که قیمت این کانی به پایین‌ترین نرخ خود در ۲ ماهه اخیر رسیده است. (طی ماه‌های اخیر و در یک بازه زمانی کوتاه مدت شاهد افزایش قیمت سنگ‌آهن در بازار‌های جهانی بودیم).

قراضه آهن نیز یکی از مواد اولیه مهم فولادسازان به ویژه در کشور ترکیه است که در ابتدای این هفته همچون سنگ آهن با کاهش قیمت همراه شد. قراضه وارداتی از امریکا با کاهش ۸ دلاری قیمت از ۴۸۵ دلار به ۴۷۷ دلار بر هرتن رسید. همچنین قراضه وارداتی از اروپا نیز با ریزش ۱۶ دلاری از ۴۸۰ دلار به ۴۶۴ دلار بر هرتن قیمت گذاری شد و قراضه وارداتی از حوزه بالتیک نیز از ۴۸۵ دلار به ۴۶۹ دلار بر هرتن رسید و شاهد کاهش ۱۶ دلاری بود.

زغال‌سنگ، اما برخلاف سنگ‌آهن و قراضه این هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد و به این ترتیب زغال‌سنگ FOB استرالیا از ۲۱۱ دلار به ۲۱۳.۹ دلار بر هرتن قیمت گذاری شد. گفته می‌شود یکی از دلایل افزایش قیمت کم شدن میزان حجم عرضه شده زغال‌سنگ است.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین