تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۴:۲۷
بازدید: ۳۸۸
کد خبر: ۲۲۱۶۹۹
سرویس خبر : انرژی

کرونای دلتا باعث ریزش سنگین نفت شد

‌می‌متالز - قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به متاثر شدن تقاضا برای سوخت در پی شیوع کرونای دلتا، روز جمعه حدود یک درصد سقوط کرد و بزرگترین کاهش هفتگی در ۹ ماه گذشته را رقم زد.

به گزارش می‌متالز، بهای معاملات نفت برنت با ۵۹ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش، در ۷۰ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۸۱ سنت معادل ۱.۲ درصد کاهش، در ۶۸ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت برای کل هفته بیش از شش درصد کاهش قیمت داشت که بزرگترین کاهش هفتگی در چهار ماه گذشته بود و شاخص نفت آمریکا حدود هفت درصد کاهش پیدا کرد که بزرگترین کاهش هفتگی در ۹ ماه گذشته بود.

قیمت‌های نفت در پی افزایش جهانی موارد ابتلا به ویروس کرونا که مربوط به شیوع نوع به شدت مسری کرونای دلتاست، در سه روز نخست هفته گذشته ریزش کرده بودند، اما روز پنج شنبه تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه روند نزولی قیمت‌ها متوقف شده بود.

آمار روزانه ابتلا به کووید ۱۹ در آمریکا به بالاترین میزان در شش ماه گذشته صعود کرده و ژاپن و چین هم محدودیت‌هایی را برای متوقف کردن شیوع ویروس وضع کرده اند. شیوع کرونای دلتا در کشور‌های مصرف کننده بزرگ نفت نگرانی‌ها نسبت به محدود شدن دوباره سفر‌ها و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت را برانگیخته است.

جیم ریتربوش، رییس شرکت ریتربوش و آسوشیتس اظهار کرد: افزایش محدودیت‌های سفر در چین زیر میکروسکوپ معامله گران قرار گرفته و ممکن است به عامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها در ماه جاری تبدیل شود.

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که آمار ابتلا به کووید ۱۹ در این کشور پیش از این که کاهش پیدا کند، اوج بیشتری می‌گیرد و کرونای دلتا آسیب بی موردی به این کشور وارد می‌کند.

عامل دیگری که در کاهش قیمت‌ها موثر بود، رشد ارزش دلار در پی انتشار آمار اشتغال ماهانه بهتر از حد مطلوب در آمریکا بود. دلار قوی‌تر نفت را که به این ارز قیمت گذاری می‌شود برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای پنجمین هفته در شش هفته گذشته به شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند.

شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به ششم آگوست، سه حلقه افزایش یافت و به ۴۹۱ حلقه رسید. شمار دکل‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۴ حلقه معادل ۹۹ درصد افزایش یافت. شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا از رکورد پایین ۲۴۴ حلقه در هفته منتهی به ۱۴ اوت سال ۲۰۲۰ بیش از دو برابر افزایش یافته است.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده