تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۳:۱۸
بازدید: ۳۱۲
کد خبر: ۲۲۱۸۰۸
سرویس خبر : انرژی

حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس بر قیمت نفت تاثیری ندارد

‌می‌متالز - کارشناس برجسته موسسه ریستاد انرژی طی اظهاراتی تاکید کرد که حوادث اخیر مربوط به حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس در آینده نزدیک بر قیمت نفت تأثیر نخواهد گذاشت.

به گزارش می‌متالز، بیورنار تونهاگن، کارشناس برجسته موسسه ریستاد انرژی Rystad Energy در مصاحبه با تاس گفت که حوادث اخیر مربوط به حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس در آینده نزدیک بر قیمت نفت تأثیر نخواهد گذاشت.

وی گفت: افزایش تنش‌های اخیر در خلیج فارس هنوز باعث یک واکنش معمولی در منحنی (قیمت) آتی نفت نشده است. خطر ایجاد اختلال در جریانات عبوری از تنگه هرمز، به طور معمول قیمت‌های محلی و به ویژه قیمت لحظه‌ای را در مقابل قیمت‌های معوق که پراکندگی زمانی نامیده می‌شود، افزایش می‌دهد.

این کارشناس در ادامه افزود: در عوض طی چند روز گذشته عکس این موضوع اتفاق افتاده است و قیمت‌های مستقیم کاهش یافته و پراکندگی زمانی ضعیف‌تر شده است.

وی گفت: ما معتقدیم که این پدیده تا حدی ناشی از نگرانی‌های روزافزون در مورد چشم انداز تقاضای نفت در آسیا می‌باشد با توجه به اینکه موارد ابتلا به کرونا اخیراً در چین افزایش یافته و محدودیت‌های کرونایی در ۲۲ استان این کشور اعمال شده است.

تونهاگن افزود: ما معتقدیم که بازار خطر سیر نزولی را برای تقاضای (نفت در) چین پیش بینی می‌کند. در حالی که بر اساس برآورد‌های ما، انتظار می‌رفت تقاضای نفت از ۱۴.۷ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئیه به ۱۵.۳ میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر افزایش یابد.

این کارشناس همچنین گفت: به نظر می‌رسد خطر ناشی از اختلال ژئوپلیتیک در عرضه نفت خام در خاورمیانه کمتر از نگرانی‌ها در مورد چشم انداز تقاضای نفت، حداقل در حال حاضر برجسته شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار بود روز جمعه در مورد حمله شب ۳۰ ژوئیه به کشتی "مرسر استریت" که با پرچم لیبریا حامل مواد شیمیایی در آب‌های خلیج فارس بود، نشستی برگزار کند. دو خدمه این کشتی در پی این حادثه در ۲۸۰ کیلومتری سواحل عمان جان باختند.

این در حالی است که وزرای خارجه کشور‌های موسوم به گروه ۷ و نماینده عالی اتحادیه اروپا روز جمعه طی بیانیه‌ای مشترک بدون ارائه هیچ گونه سند و مدرکی، ایران را به دست داشتن در حادثه کشتی مرسر استریت متهم کردند.

در واکنش به این موضوع، سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب این اتهامات، اخبار منتشرشده در مورد بروز حوادث امنیتی پی‌درپی برای کشتی‌ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان را کاملاً مشکوک دانست و نسبت به هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی هشدار داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده