تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۲۸
کد خبر: ۲۲۲۰۰۷
‌می‌متالز - یک اقتصاددان می‌گوید رئیس جمهور جدید در برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی‌های اقتصادی ابتدا باید رژیم ارزی کشور را مشخص کند که آیا نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است یا نوع دیگر؟

به گزارش می‌متالز، آلبرت بغزیان با بیان اینکه تورم معلول است نه علت، اظهار کرد: تب یک بیمار را با تب‌سنج اندازه گیری می‌کنند و وقتی یک بیمار تب دارد، تب‌سنج را مقصر نمی‌دانند بلکه باید دلیل بیماری را بیابیم.

وی تصریح کرد: تورم معلول برخی سیاست‌های مالی و پولی و ارزی نامناسب است که در داخل اتخاذ می‌شود. هرچند برخی مسائل دیگر مانند تحریم‌ها نیز موثر هستند، اما در زمره مشکلات خارجی قرار می‌گیرد که خارج از دست ماست.

وی ادامه داد: تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی که نسبتا یک سالی است تمام شده و تورم آن گریبان اقتصاد و جامعه را گرفته و از سوی دیگر کاستی‌ها و محدودیت‌هایی را هم ایجاد کرده است، اما برخی مسائل ارتباطی با تحریم ندارد بلکه خودمان در داخل با سیاست‌های نامناسبی منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شویم؛ بنابراین مشکل سوءمدیریت است.

این اقتصاددان با اشاره به آغاز به کار دولت سیزدهم، افزود: رئیس جمهور جدید در برنامه ریزی و اولویت بندی‌های اقتصادی ابتدا باید رژیم ارزی کشور را مشخص کند که آیا نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است یا نوع دیگر؟

بغزیان تصریح کرد: در کنار آن، مسائل دیگر مانند سوداگری در بازار ارز را مد نظر قرار دهد. وقتی سود‌های مقطعی در بازار‌ها وجود دارد یک فرد چرا به دنبال تولید برود؟

وی تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که نرخ ارز ثبات نگیرد و در محدوده مشخصی مدیریت نشود ما هرروز باید شاهد مشکلاتی در بازار‌ها و افزایش نرخ تورم باشیم و نباید انتظار هیچ بهبودی را داشت.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)