تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۰۴
بازدید: ۳۴۳
کد خبر: ۲۲۲۰۹۸
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

سقوط آزاد سنگ آهن

‌می‌متالز - در حالی که قیمت سنگ آهن وارداتی در چین به پایین‌ترین سطح خود از آوریل تاکنون رسیده کارشناسان معتقدند میزان روند نزولی تقاضا هنوز کاملا روشن نیست و کمی زود است در مورد وضعیت تولید فولاد چین و تاثیر آن بر بازار سنگ آهن نظر قطعی داده شود. سنگ آهن در خلال دو هفته اخیر تا ۵۰ دلار افت داشته به حدود ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر چین رسیده است. البته مدتی بود که تحلیلگران منتظر تصحیح قیمت سنگ آهن بودند.

به گزارش می‌متالز، رشد قیمت‌های سال جاری زمانی رخ داد که در چین پس از بهبود شرایط شیوع کرونا، بازار ساخت و ساز فعال شد و فولادسازان آن در نیمه نخست سال ۱۲ درصد درآمد بهتری نسبت به سال قبل داشتند. از طرفی چین به دنبال کاهش آلاینده‌های کربنی و همچنین کنترل قیمت سنگ آهن نیز افتاد و دستور کار کاهش تولید ۱۰۰ میلیون تنی در سال جاری می‌توانست اثر منفی بر اقتصاد این کشور پس از خروج از بحران کرونا بگذارد. در هر حال تحلیل گران رسیدن به سطح تولید سال ۲۰۲۰ را برای صنعت فولاد چین کمی دور از واقعیت می‌دانند، چون این به معنای کاهش ۱۲ درصدی تولید نیمه دوم سال نسبت به سال قبل خواهد بود.

برخی معتقدند این ابهام موجود در بازار در رابطه با وضعیت برنامه‌های کاهش تولید تا حدودی استراتژیک نیز می‌باشد، چون مقامات چینی ترجیح می‌دهند خیلی روشن نباشد در حقیقت چه در حال وقوع است و همین نگرانی از میزان کاهش تولید در واقع دارد کار خود را می‌کند و حداقل قیمت سنگ آهن را کمی تصحیح کرده است. البته در این بین احتمال شیوع گسترده کرونای دلتا می‌تواند ضربه سنگینی به تقاضای فولاد چین بزند. چین در حالی می‌خواهد آلاینده‌های کربنی را کاهش دهد که در عین حال به دنبال کنترل تورم و تداوم رشد اقتصادی خود نیز می‌باشد.

در هر حال تحلیلگران معتقدند سنگ آهن برای چند ماه می‌تواند تصحیح قیمت‌هایی را تجربه کند، ولی شاید در کوتاه مدت قیمت در سطوح فعلی به ثبات نسبی برسد و بازار کمی آرام شود. تحلیلگران میانگین قیمت سنگ آهن در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی را ۱۷۵ دلار هر تن سی اف آر چین برآورد کرده اند و احتمالا این میانگین قیمت در درازمدت تداوم دارد. به نظر آن‌ها شاید چنین تصحیح قیمت‌هایی در درازمدت به نفع بازار باشد. قیمت بالای ۲۰۰ دلار برای کالایی که تولید هر تن از آن و تحویلش ده‌ها دلار هزینه می‌برد قطعا موجب نگرانی فعالان آن بازار می‌شود. اگر عرضه کننده‌ها تولید را کنترل کنند و از طرفی بازار فولاد چین هم با کنترل تولید مانع مازاد عرضه فولاد شود می‌توان گفت بازار سنگ آهن در بلند مدت در تعادل بماند.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده