تاریخ: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۰۷
کد خبر: ۲۲۲۱۹۹
‌می‌متالز - به گفته رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه، گزارشگران حرفه‌ای، با ثبت ناهنجاری عمده‌ای که موثق و همراه مستندات باشد، می‌توانند از سازمان بورس و اوراق بهادار «پاداش» دریافت کنند.

به گزارش می‌متالز، مهدی زمانی‌سبزی در این مورد گفت: از جمله اهداف اصلی این اداره از ابتدای تاسیس در سال ۹۸، رسیدگی به گزارش‌های حرفه‌‎ای موثق و دست اول درباره ناهنجاری‌های عمده مبتنی بر بروز جرم و تخلف در بازار سرمایه بوده است.

رئیس اداره دیده‌بان سلامت با بیان اینکه سازمان بورس به دنبال ارائه سازوکاری برای استقرار فرایند دریافت گزارش حرفه‌ای و حمایت از گزارشگران بوده است، افزود: در راستای ارتقا و حفظ شفافیت اطلاعاتی و معاملاتی در بازار سرمایه و به منظور پیشگیری و کشف تخلفات، سازمان بورس و اوراق بهادار توسعه و پیاده‌سازی سامانه دیده‎‌بان سلامت بازار سرمایه، یا سوت‌زن را در دستور کار قرار داد و سامانه dideban.seo.ir به بهره‌برداری رسید.

تدوین دستورالعمل پاداش

او ادامه داد: متناسب با این موضوع، چندی پیش دستورالعملی با محوریت «پاداش» در کمیته تدوین مقررات تدوین شد که پس از طرح و تصویب در هیأت مدیره سازمان، هم اکنون در فرآیند ابلاغ رسمی به فعالان بازار است. این دستورالعمل به گزارشگران حرفه‌ای که ناهنجاری عمده‌ای را از طریق سامانه یاد شده گزارش دهند، مشروط به اینکه، گزارش براساس دستورالعمل یاد شده حائز شرایط باشد، پاداش می‌دهد.

رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه محل این پاداش را از وجوهی خواند که از بورس‌ها و سازمان بورس تامین می‌شود و تصریح کرد: پاداش درنظرگرفته شده برای موارد گزارش شده حائز شرایط، ۱۰ تا ۳۰ درصد مجموع مبلغ جریمه نقدی موضوع رأی یا آرای قطعی یا زیان احتمالی تخمینی هیأت‌مدیره سازمان است.

گزارشگران می‌توانند ناشناس باشند

او در خصوص نحوه بررسی گزارش‌های دریافتی نیز عنوان داشت: گزارشگران می‌توانند گزارش خود را به صورت ناشناس یا همراه با درج اطلاعات هویتی ارسال کنند. در صورت ارسال گزارش همراه با مشخصات هویتی، سازمان بورس متعهد است که از اطلاعات هویتی گزارشگر حرفه‌ای محافظت کرده و از افشای آن خودداری کند.

به گفته زمانی‌سبزی، قوی‌ترین ابزار‌های مبارزه، کشف و پیشگیری از بروز جرائم و تخلفات، استفاده از توان نظارتی مردم در کشف جرائم و تخلفات به عنوان بازیگران اصلی بازار سرمایه است. از این اقدام که با عنوان سوت‌زنی یا whistleblowing یاد می‌شود، نمونه‌های موفقیت‌آمیزی در کشور‌های پیشرفته مشاهده شده است.

او با اشاره به حوزه‌های فعالیت اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه گفت: گزارشگران حرفه‌ای می‌توانند گزارش ناهنجاری عمده‌ای که از آن آگاه می‌شوند را در هر یک از حوزه‌های ناشران، بازار، نهاد‌های مالی و فضای مجازی به همراه مستندات در سامانه ثبت کنند.

رئیس اداره دیده‌بان سلامت بازار سرمایه، در مورد آمار گزارش‌های ثبت شده در سامانه طی چهار ماه ابتدایی سال جاری توضیح داد: طی دوره یاد شده، ۷۱ درصد گزارش‌ها در حوزه بازار، ۱۷ درصد در حوزه ناشران و ۱۲ درصد در حوزه نهاد‌های مالی و فضای مجازی بوده است. در این مدت، ۹ گزارش تخلفاتی نیز به معاونت حقوقی ارجاع داده شده است.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین