تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۱۵
بازدید: ۳۳۲
کد خبر: ۲۲۲۵۶۲
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی

زغال سنگ در اروپا گران شد

‌می‌متالز - قیمت زغال سنگ در اروپا به دلیل افزایش تقاضا و محدودیت‌های عرضه، به بالاترین حد ۹ سال اخیر صعود کرد.

به گزارش می‌متالز، بهای معاملات زغال سنگ در بازار ICE فیوچرز یوروپ از مرز ۱۰۱ دلار در هر تن گذشت و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۲ تاکنون صعود کرد.

تابستان امسال تقاضا برای تولید نیرو با مصرف زغال سنگ در پی موج گرمای کشنده کم سابقه در سراسر اروپا و جهش قیمت گاز طبیعی، افزایش پیدا کرده است. زغال سنگ برای تولید نیرو ارزانتر است به خصوص در شرایطی که روسیه با صادرات کمتر گاز به اروپا، باعث کاهش ذخایر گاز این منطقه شده است.

عرضه زغال سنگ کاهش پیدا کرده در حالی که شرکت‌های نیرو پیش از فرا رسیدن فصل زمستان، به ذخیره سازی می‌پردازند. همزمان عرضه زغال سنگ از سوی برخی از کشور‌های بازار نوظهور به دلیل ناآرامی داخلی و مسائل لجستیکی مختل شده است.

قیمت زغال سنگ در سراسر جهان امسال افزایش پیدا کرده است. قیمت زغال سنگ صادراتی از استرالیا به بالاترین حد در یک دهه اخیر صعود کرده و هزینه‌های زغال سنگ وارداتی از چین به اروپا هم افزایش یافته است.

گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد تولید برق با استفاده از زغال سنگ پس از کاهش ۴.۶ درصدی در سال گذشته، سه درصد در سال ۲۰۲۱ و سه درصد در سال ۲۰۲۲ رشد می‌کند.

جیمز وادل، مدیر گاز اروپایی در شرکت انرژی اسپکتس گفت: معمولا انعطاف پذیری کافی در میزان عرضه در بازار زغال سنگ وجود دارد که باعث می‌شود هر اتفاقی در بازار گاز روی دهد، تاثیر چندانی روی زغال سنگ نداشته باشد. اما به دلیل کاهش شدید موجودی گاز در اروپا و عدم وجود مکانیزمی برای تامین سریع آن، گاز تاثیر متقابلی روی بازار زغال سنگ داشته است.

قرارداد‌های ماه آتی و سه ماهه آتی زغال سنگ اروپا از اواسط ژوئن بالای ۱۰۰ دلار در هر تن معامله می‌شوند. ادامه مشکلات عرضه قیمت‌ها را در سال میلادی آینده هم بالا نگه خواهد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت‌های نیرو بالاترین قیمت یک دهه اخیر را برای زغال سنگ و گاز طبیعی می‌پردازند که به معنای قیمت بالاتر برق برای مصرف کنندگان اروپایی خواهد بود. این امر نگرانی‌های از تحمیل هزینه بالاتر برق به خانوار‌هایی که از نظر مالی در تنگنا قرار دارند را افزایش داده است.

منبع: ایسنا

عناوین برگزیده