تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۳۲
کد خبر: ۲۲۲۹۵۶
عضو هیات رئیسه مجلس:
‌می‌متالز - حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس می‌گوید که عرضه سیمان در بورس کالا به شفاف سازی و تعادل بخشی به عرضه و تقاضا کمک ویژه‌ای می‌کند و بورس نیز باید از تجربیات چندین ساله در حوزه مبادلات کالا‌های مختلف مثل فلزات برای میزبانی از کلیه شرکت‌های سیمانی استفاده کند.

به گزارش می‌متالز، حاجی دلیگانی اظهار داشت: جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی به خصوص در چند سال اخیر ارتقا یافته و بورس کالا نیز در زمینه شفافیت مبادلات کالایی کشور و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا کمک ویژه‌ای به بازار می‌کند.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: در چند ماه اخیر شاهد عرضه سیمان در بورس کالا هستیم که به طور طبیعی تغییر رویه‌های سنتی به معاملات بورسی در ابتدا شاید با کندی پیش رود، اما موضوع مهم تجربه چندین ساله بورس کالا در حوزه معاملات فلزات و فولاد است که بورس می‌تواند با توجه به تجربیات مناسب در راستای شناسایی و رفع موانع اقدام کند.

حاجی دلیگانی گفت: همواره در عرضه محصولات در بورس کالا به گونه‌ای تلاش می‌شود تا امکان سوء استفاده برخی افراد از معاملات وجود نداشته باشد که در حوزه معاملات سیمان نیز تمهیداتی برای خریداران در نظر گرفته شده تا خریداران واقعی حضور یابند و مشتریان خرد نیز امکان خرید داشته باشند؛ موضوع کلیدی در این زمینه شفافیت آماری معاملات بورس است که به بسیاری از نابسامانی‌های مبادلات سنتی پایان می‌دهد.

وی تصریح کرد: از کارکرد‌های اصلی بورس کالا، کشف قیمت کالا‌ها براساس عرضه و تقاضا است؛ باید توجه داشت مسیر بورس کمترین هزینه را در تعامل میان خریدار و فروشنده کالا‌ها به همراه دارد و نظارت نیز در کل زنجیره معاملات در صورت حضور همه جانبه تولیدکنندگان در بورس امکان پذیر است چرا که آنچه در بورس کالا عرضه می‌شود همراه با شفافیت است.

حاجی دلیگانی در پایان گفت: بعضا برای مدیریت بازار‌ها مسیر‌هایی انتخاب می‌شود که برای اقتصاد هزینه‌های سنگین و طولانی مدتی دارد که نمونه بارز آن قیمت گذاری دستوری و دلار ۴۲۰۰ تومانی بود، اما در این بین بورس کالا فضای شفافی است که هرگونه سرمایه‌گذاری، عرضه و خرید کالا‌ها و واریز و جمع آوری سرمایه در این بازار به نفع اقتصاد کشور است.

منبع: کالاخبر

عناوین برگزیده