تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۰:۵۹
بازدید: ۴۰۵
کد خبر: ۲۲۳۳۵۷
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

افزایش دو برابری سود بانک‌های روسی در نیمه اول ۲۰۲۱

افزایش دو برابری سود بانک‌های روسی در نیمه اول ۲۰۲۱
‌می‌متالز - بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: سود بانک‌های روسی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ تقریبا دو برابر شده است.

به گزارش می‌متالز، بانک مرکزی روسیه گزارش داد که سود خالص وام دهندگان روسی در ماه‌های ژانویه تا جولای ۱.۴۲۹ تریلیون روبل (۱۹.۲ میلیارد دلار) است که تقریباً دو برابر درآمد آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته است.

مجموع سود خالص نیمه اول سال ۲۰۲۰، ۷۶۱ میلیارد روبل بود. تنها در جولای ۲۰۲۱، بانک‌های روسی ۲۲۹ میلیارد روبل سود خالص به دست آوردند که ۱۳ درصد بیشتر از سود ۲۰۴ میلیارد روبل ماه ژوئن است. تعداد بانک‌های سودآور در ماه جولای از ۲۳۷ بانک تا ۲۴۹ افزایش یافت.

این تنظیم کننده در گزارش خود اظهار داشت: افزایش سود از جمله موارد دیگر به بازگرداندن ذخایر به دلیل فروش مجدد بدهی‌های بد مربوط می‌شود. بر اساس پیش بینی‌های بانک مرکزی، ممکن است سود بخش بانکی روسیه تا پایان سال از ۲ تریلیون روبل فراتر رود. از جمله موارد دیگر، این تنظیم کننده به کند شدن رشد وام‌های مصرفی بدون ضمانت اشاره کرد. از سوی دیگر، وام دهی شرکت‌ها در روسیه در ماه جولای به ۱.۵ درصد افزایش یافت که به طور قابل توجهی بالاتر از متوسط ​​نرخ ماهانه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ است.

نرخ تجدید اعتبار در این کشور در ماه‌های اخیر ثابت شده و در حد متوسط ​​باقی مانده است. در پایان ماه ژوئن، این تنظیم کننده به وام دهندگان توصیه کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا، وام‌ها و وام‌های شهروندان و بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​را تا ۱ اکتبر ۲۰۲۱ ادامه دهند.

منبع: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا)

عناوین برگزیده