تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۳۴
بازدید: ۳۰۲
کد خبر: ۲۲۳۳۶۴
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

بورس و سهام عدالت در دستور کار دولت قرار گرفت

‌می‌متالز - رئیس جمهور از در دستور کار قرار گرفتن بورس و سهام عدالت خبر داد و گفت: همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند. بنده و قوای دیگر مسئول هستند.

به گزارش می‌متالز، ابراهیم رئیسی در آغاز دومین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم و پس از پایان نطق نمایندگان موافق و مخالف کلیات کابینه پیشنهادی، اظهار کرد: امروز اعتماد در جامعه ما آسیب دیده است و باید بازسازی شود و بازسازی این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است. بنای من این است که به وعده‌هایی که داده‌ام عمل کنم.

وی ادامه داد: نمایندگان در مجلس هم مساعدت کنند تا دولت در عمل به وعده‌هایش موفق شود. کسی تصور نکند این وعده‌ها تنها برای دوران انتخابات بوده تا ایجاد هیجان کنیم؛ سخن ما باید بر مبنای عمل باشد.

رئیس جمهور یادآور شد: برنامه دولت سیزدهم با سی مسئله کشور مشخص است؛ برای این کار برنامه ریزی و زمان بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه تحولی مفصل دولت سیزدهم تا چند روز آینده در اختیار همه قرار خواهد گرفت. در مرحله اول پیشنویس است و بعد از اخذ نظرات کارشناسی عمومی و نهایی می‌شود. مانند سند تحولی است که در قوه قضاییه داشتیم، اما گسترده‌تر از آن.

رئیسی گفت: این جمع هماهنگی لازم دارد. همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند. بنده و قوای دیگر مسئول هستند. در تیم اقتصادی دولت هماهنگی را در کنار کار اقتصادی ایجاد کردیم که ناهماهنگی و چندآهنگی که در تیم‌های اقتصادی است، صورت نگیرد.

وی در ارتباط با موضوع بانک‌ها گفت: موضوع بانک‌ها مسئله محوری است. با همکاری مجلس محترم و کمیسیون اقتصادی با همراهی تیم اقتصادی و بانک مرکزی به نتیجه‌ای می‌رسیم و به اقدام و عمل می‌رسانیم. حتما نظام بانکی را اصلاح می‌کنیم. بانک مرکزی از حالت توصیه کننده باید خارج شود و پیگیری جدی در نظارت داشته باشد. این از ضرورت هاست که پیگیری می‌کنیم.

وی گفت: می‌دانید در صندوق‌های بازنشستگی چه خبر است. از جمله موضوعات بزرگی است که هم برنامه و هم اقدام و اجرایش همراهی دولت و مجلس و صاحب نظران را می‌طلبد و ما مورد استفاده قرار می‌دهیم.

رئیسی گفت: شاخص‌های اقتصادی حتما نیازمند اصلاح است. بعد از اصلاح و راستی آزمایی می‌تواند مورد استفاده دولت، مجلس و مراکز پژوهشی قرار بگیرد.

وی در ارتباط با عدم حضور بانوان در کابینه گفت: دولت حتما به ظرفیت بانوان توجه کرده و می‌کند. بانوان که نقش آفرینی آن‌ها در دولت می‌تواند کار ساز باشد امری است که از آن غفلت نمی‌کنیم و خلاصه به کابینه و دولت نمی‌شود، در جای جای کشور از ظرفیت فرهیختگی، علمی و اثرگذاری بانوان استفاده می‌شود.

رئیس جمهور گفت: باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی وجود دارد. ما مسئولیت داریم نسبت به خانواده‌های سنی و شیعه. چه فرق می‌کند جوان برومند تحصیل کرده ما در گوشه‌ای از کشور بیکار است برای کدام قوم و مذهب است. ما نسبت به همه آن‌ها مسئول هستیم. چه کسانی که رای دادند و چه کسانی که رای ندادند. حتی نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم مسئولیت داریم. مسائل فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، حقوق اساسی و احوال شخصیه شان به ما همانند ایرانیان داخل ایران مربوط است و مسئولیت داریم. وزارت خارجه باید تدابیری در این راستا بیاندیشد.

رئیسی درباره سامانه معرفی مدیران به دولت اظهار کرد: برخی اسامی مثل زلفی پور، عبدالملکی و عین‌اللهی ۵۰ تا ۶۰ بار برای سمت‌های مختلف مطرح شده بودند. در مورد آقای عین‌اللهی باید بگویم که به انقلاب و امام و ارزش‌ها دلدادگی دارد و جامعه پزشکی از شخصیت علمی و اجرایی او دفاع کرده است. او مورد تایید جامعه پزشکی و پرستاری است؛ برخی از همکاران ما هم از خانواده‌های ایثارگران و شهدا هستند و این برای دولت افتخاری است.

وی درباره برنامه‌های دولت خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها هم کیفی است و هم به لحاظ کمی قابل پایش است. متولی و زمانبندی اجرای این برنامه‌ها مشخص شده است و خود نمایندگان می‌توانند اجرای آن را مطالبه‌گری کنند. در این برنامه‌ها به مسائل ملی و فرابخشی اشاره شده است.

رئیس جمهور درباره اجرای قانون اعلام اموال و دارایی مسئولان خاطرنشان کرد: در مجلس شورای اسلامی قانون تصویب شد، اما اجرایی نشد. ما در قوه قضاییه آیین‌نامه این قانون را تهیه کردیم البته اشکالی گرفته شد که برخی مواد قانونی ابهام دارد، ولی من تاکید داشتم نباید به خاطر ابهام در برخی مواد قانون، کل قانون اجرا نشود. من از رئیس مجلس شورای اسلامی می‌خواهم ابهامات این قانون رفع شود. در انتخابات هم من دارایی‌های خود را اعلام کردم و نمایندگان هم می‌توانند به آن سوابق مراجعه کنند در قوه قضاییه هم اولین نفری بودم که این قانون را اجرایی کردم.

وی همچنین با تاکید بر این‌که شفاف سازی از برنامه‌های دولت است، خاطرنشان کرد: مسائل امنیتی را نمی‌توان مطرح کرد، اما مسائل اقتصادی باید پشت ویترین قرار گیرد. من به شفاف‌سازی اعتقاد دارم و آن را اعلام می‌کنم. سامانه جامع که شامل بخش‌های مختلف از جمله بنادر، گمرکات، سازمان مالیات وسیستم بانکی می‌شود اگر فعال شود، شفافیت هم فراهم می‌شود. ما این اقدام را در دولت پیگیری می‌کنیم.

رئیسی در ادامه با اشاره به برنامه‌های دولت برای حفظ منابع طبیعی اظهار کرد: شما نمایندگان شاهد اقدامات من در زمینه حفظ محیط زیست در قوه قضاییه بوده‌اید، اما امروز وظیفه ما سنگین‌تر است. حفظ محیط زیست و ذخائر طبیعی از برنامه‌های جدی دولت است.

رئیسی گفت: کنترل کرونا اولویت ما است. تولید واکسن داخلی اولویت ماست، اما در کنارش واکسن هم وارد می‌کنیم. نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه واکسیناسیون مردم را پیگیری می‌کنیم و امید داریم تا رسیدن فصل سرما تمام مردم را واکسینه کنیم.

وی گفت: مسئله مناطق محروم در اولویت است، حتما برایش برنامه داریم و بر آن تاکید دارم.

رئیس جمهور ادامه داد: ساختار‌های موازی جزو موضوع تشکیلات است که به صورت محوری پیگیری می‌کنیم. مثل مسئله کارمندان دولت است. ما عدالت در پرداخت برایمان مهم است. اگر حقوق یک قشر اصلاح می‌شود باید برای دیگران هم اصلاح شود. اگر به یک قشر توجه می‌شود باید به همه اقشار توجه شود. متناسب سازی حقوق دریافتی یکی از جلوه‌های عدالت است. ما آمادگی داریم اگر کار کارشناسی شده باشد در میدان اجرا کننده باشیم. باکی نداریم. اجرای عدالت سختی‌هایی دارد.

وی گفت: آن چیزی که برای ما مهم است عدالت و رضایت مردم است. مردم حق دارند و ما باید وظیفه خود را انجام دهیم.

رئیس جمهور گفت: اصل اینکه تمرکز زدایی شود درست است، اما باید کار کارشناسی شود. حتما می‌توانیم در این رابطه از همکاری و احساس مسئولیت فرمانداران و استانداران استفاده کنیم تا در ستاد کار‌های ستادی صورت بگیرد.

وی گفت: نکته دیگری که باید عرض کنم این است که ما تعامل با همه کشور‌های دنیا را جزو سیاست خارجی می‌دانیم، بویژه زمینه دیپلماسی اقتصادی.

وی توضیحاتی درباره ضرورت دیپلماسی اقتصادی ارائه داد و گفت: باید ظرفیت غیر فعال را فعال کنیم. ۴۰ درصد ظرفیت اقتصادی ما غیر فعال است. باید فعال کنیم. این‌ها کار‌های قابل اقدام و عمل است. ما بهترین هیئت‌ها را برای مشورت دولت مجلس می‌دانیم، چون مجلس مجموعه‌ای از نخبگان است.

رئیسی گفت: نسبت به مسئله معرفی وزرای پیشنهادی و کسانی که وضعیتشان را بررسی کردیم من صبح روش را توضیح دادم که چگونه به نیرو‌های کارآمد انقلابی رسیدیم.

رییسی با بیان اینکه مردم امید دارند که دولت مشکلات را حل کند، گفت: برای افزایش امید مردم، باید به گونه‌ای عمل کنیم که مردم احساس کنند به آنچه گفته ایم پایبند هستیم. همه مردم عرب، لر، ترک، فارس، ترکمن و همه اقشار جامعه بدانند دولت صادق القول است و به آنچه گفته جامه عمل می‌پوشاند. البته برخی اقدامات زمان بر است، ولی برخی اقدامات زودهنگام باید انجام شود تا مردم نتیجه آن را احساس کنند.

رئیسی افزود: تیمی را مأمور کردم بررسی کنند اگر بودجه ۱۴۰۰ به اصلاحاتی نیاز دارد، آن را تهیه کرده و تقدیم مجلس کنند. بودجه ۱۴۰۱ هم باید بدون کسری بودجه تهیه شود. این بودجه با همکاری مجلس باید به گونه‌ای تنظیم شود تا مشکلات به حداقل برسد. سهام عدالت و بورس هم در دستور کار دولت است. موضوع جاماندگان سهام عدالت در مجلس مطرح و ما هم آن را دنبال می‌کنیم، اما عزیزان مقداری باید حوصله کنند تا وزرا مشغول به کار شوند.

وی افزود: دغدغه نمایندگان مناطق مختلف مثل خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان و مناطق محروم به ویژه مورد توجه دولت است. ما برنامه داریم استاندار ویژه انتخاب کنیم تا به صورت متناوب در دولت حاضر شوند.

رئیس جمهور در مورد قانون هدفمندی یارانه‌ها نیز بیان کرد: ما باید این قانون را اجرا کنیم، مگر اینکه پیشنهادی برای اصلاح قانون وجود داشته باشد. در دولت روی این موضوع بررسی می‌شود و کار به صورت کارشناسی به مجلس تقدیم می‌شود.

وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: ارائه طرح از اختیارات نمایندگان است، اما من توصیه می‌کنم اگر این طرح‌ها با همکاری دولت تهیه شود، هم دغدغه نمایندگان رفع می‌شود و هم طرح در مراحل تصویب با مشکل مواجه نمی‌شود. در غیر این صورت این طرح‌ها ممکن است در مرحله تصویب بماند و دچار وقفه شود.

وی تأکید کرد: ما در دولت به همه استان ها، اقوام و گویش‌ها احترام گذاشته ایم و معتقدیم از نخبگان در استان‌ها در دولت استفاده شود.

رئیسی با بیان اینکه نمایندگان با رأی اعتماد خود می‌توانند کمک کنند تا دولت با قوت و هر چه زودتر تشکیل شود، تصریح کرد: دولت اگر با رأی بالای نمایندگان تشکیل شود، پشتوانه قوی تری خواهد داشت. من از انتقادات نمایندگان ناراحت نمی‌شوم، زیرا شما نمایندگان بهترین ناظرین و امنای مردم هستید. نکاتی که شما می‌گویید به اصلاح امور کمک می‌کند. ما شما را خیرخواه می‌دانیم.

منبع: بورس امروز

عناوین برگزیده