تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۱:۳۴
بازدید: ۳۰۷
کد خبر: ۲۲۳۵۴۸
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

هفته مهم سهامداران

هفته مهم سهامداران
‌می‌متالز - معاملات بورس تهران در هفته گذشته با رشد ۰۴/ ۱ درصدی شاخص‌کل به پایان رسید. البته هفته مزبور تنها دو روز معاملاتی داشت و بعد از آن معاملات بورس تهران نیز به‌دلیل تعطیلی برای مهار ویروس کرونا متوقف شد. طی دومین روز معاملاتی هفته (یکشنبه) شاخص‌کل بالاخره بعد از ۸‌ماه توانست سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی را تجربه‌کند.

به گزارش می‌متالز، این امر در شرایطی رخ می‌دهد که عمده کارشناسان و سهامداران شرکت کننده در نظر سنجی «دنیای‌اقتصاد»، روند عمومی قیمت سهام در هفته‌جاری را همچنان صعودی ارزیابی کرده‌اند. این دهمین نظر سنجی متوالی است که این دو دسته از بازیگران بازار روند بازار سهام را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال در نظر‌سنجی این هفته در بین تحلیلگران اتفاق‌نظر سابق وجود ندارد و بیش از نیمی از آن‌ها معتقدند روند بورس در هفته‌جاری کم‌نوسان یا نزولی خواهد بود.

همزمان با افزایش اختلاف‌نظر‌ها پیگیری مسیر پول در بازار سهام حاکی از خروج نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی است. امری‌که احتمالا ناشی از هراس و تجربه از یک رکود طولانی‌مدت در بازار سهام باشد. برهمین اساس بررسی روند معاملات سهام طی هفته مزبور همزمان با رسیدن شاخص به‌سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی برای ادامه مسیر بورس حائز اهمیت خواهد بود.

کارشناسان چه می‌گویند؟

صعودی: ۴۷ درصد کارشناسان حاضر در این نظرسنجی روند معاملات در هفته‌جاری را صعودی پیش‌بینی کرده‌اند. به‌اعتقاد این کارشناسان مهم‌ترین دلیل تقویت تقاضا ایجاد انتظارات تورمی در اقتصاد است. جایی‌که نرخ ارز در روز‌های گذشته با افزایش قابل‌توجهی مواجه شد و از نگاه اقتصاددانان با کاهش احتمال انجام مذاکرات هسته‌ای، احتمالا موج جدید تورمی شکل بگیرد که می‌تواند پیشران معاملات سهام باشد. از سوی دیگر بسیاری از صنایع در هفته‌های گذشته افزایش نرخ فروش را تجربه کردند و احتمالا بسیاری نیز در انتظار این افزایش نرخ باشند.

امری که منجر به افزایش سودآوری سهام و در نتیجه کاهش نسبت قیمت بر درآمد سهام می‌شود و افزایش تقاضا در سهام را به‌دنبال خواهد داشت. از سوی دیگر سطوح قیمت در بازار‌های جهانی موضوعی است که می‌تواند مد‌نظر سهامداران قرار گیرد و از یک کانال سهام کالایی پیشران بورس تهران باشد. به‌رغم کاهش قابل‌توجه قیمت در بازار‌های کالایی به‌دلیل رشد شاخص دلار هنوز قیمت این فلزات پتانسیل حمایت از سهام مرتبط در بورس تهران را دارد. به‌نظر می‌رسد موارد مزبور بتوانند زمینه حرکت بورس در مسیر صعودی را فراهم کنند.

کم‌نوسان: ۲۰ درصد از تحلیلگران شرکت کننده در نظر‌سنجی معتقدند بورس تهران در مسیر کم‌نوسان حرکت خواهد کرد. به‌اعتقاد این افراد به‌رغم افزایش نرخ دلار و سطوح مناسب قیمت در بازار‌های جهانی در روز یکشنبه، بازار شاهد افزایش فشار فروش از سوی سهامداران در ساعات ابتدایی معاملات بود. همچنین حقیقی‌ها در حال خارج کردن نقدینگی خود از بازار سهام هستند که نشان می‌دهد تقاضا فعلا شکننده است و اعتماد به‌بورس نیز همچون قبل نیست. در فضای کنونی بسیاری از موارد همچون آینده برجام مبهم است و از طرفی مشخص نیست تیم اقتصادی و دیپلماتیک دولت جدید چه برنامه‌ای برای اقتصاد و مذاکرات هسته‌ای دارند، از این رو احتمالا سهامداران با نوعی احتیاط در معاملات سهام حضور یابند که نتیجه آن حرکت شاخص سهام در مسیر کم‌نوسان خواهد بود.

نزولی: ۳۳ درصد از کارشناسان شرکت کننده در نظرسنجی معتقدند شاخص‌کل در هفته جاری در مسیر نزولی حرکت خواهد کرد. از دیدگاه این افراد بورس در ادامه این روند صعودی نیازمند اصلاح و استراحت است.

از طرف دیگر عده‌ای معتقدند بازدهی برخی گروه‌ها در روز‌های اخیر بسیار بیشتر از بازده شاخص‌کل بود و این موضوع اصلاح برخی صنایع را افزایش خواهد داد، به‌ویژه آنکه برخی پیش‌بینی می‌کنند گزارش‌های مرداد‌ماه نمی‌توانند در سطح قابل قبول و متناسب با بازار باشد.

بورس این هفته از نگاه سهامداران

صعودی: ۶۹ درصد سهامداران شرکت کننده در نظر سنجی معتقدند روند معاملات سهام در مدار صعود حرکت خواهد کرد. این گروه از معامله‌گران همانند کارشناسان افزایش نرخ دلار و انتظارات تورمی را مهم‌ترین عامل صعود قیمت‌ها عنوان کرده‌اند. به‌اعتقاد این افراد ارزش دلاری بورس تهران در محدوده‌ای قرار گرفته است که می‌تواند عامل جذب نقدینگی به‌معاملات سهام باشد. این امر می‌تواند موجب بهبود تقاضای سهام و رشد قیمت‌ها شود.

کم‌نوسان: ۱۴ درصد سهامداران حاضر در نظرسنجی، روند بورس تهران در هفته جاری را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. بازار سهام به‌نقطه‌ای رسیده است که باید ابهام برخی موارد رفع شود تا سهامداران بتوانند با اطمینان بیشتری در بازار حضور یابند. باید دید دیدگاه دولت در قبال قیمت‌گذاری دستوری و جایگاه بازار سرمایه چگونه است. از طرفی باید عزم و اراده دولت جدید در قبال مذاکرات هسته‌ای ارزیابی شود. مادامی از که این موارد مهم رفع ابهام نشود، روند کلی بازار سهام کم‌نوسان خواهد بود.

نزولی: ۱۷ درصد سهامداران نیز افت عمومی قیمت‌ها در جریان معاملات هفته‌جاری را پیش‌بینی کرده‌اند. این افراد معتقدند بورس تهران در چند هفته اخیر سود قابل‌توجهی نصیب سهامداران کرد؛ از این‌رو احتمالا فعالیت‌های شناسایی سود و خروج از بازار بار دیگر روند کلی معاملات را با نزول مواجه کند.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین برگزیده