تاریخ: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۲۲:۰۱
کد خبر: ۲۲۵۷۷۷
‌می‌متالز - به گفته نایل فرگوسن، کارشناس برجسته اقتصاد آمریکا، این کشور احتمالاً تورم شدید اواخر دهه ۱۹۶۰ را دوباره تجربه خواهد کرد.

به گزارش می‌متالز، به گفته نایل فرگوسن، کارشناس برجسته اقتصاد آمریکا، این کشور احتمالاً تورم اواخر دهه ۱۹۶۰ را دوباره تجربه خواهد کرد.

فرگوسن روز جمعه به شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت که سیاست گذاران آمریکا با چالش جدیدی به نام تورم فزاینده مواجه هستند که در نتیجه واکنش دولت به همه گیری کرونا همانند واکنش به رکود بزرگ سال ۲۰۰۸، رخ داده است.

فرگوسن در انجمن آمبروستی Ambrosetti در ایتالیا گفت: آنچه در مورد فجایع جالب است، این است که یکی می‌تواند منجر به دیگری شود. شما از یک فاجعه سلامت عمومی احتملاً وارد یک فاجعه مالی، پولی و بالقوه تورمی شوید.

وی افزود: این یک فاجعه بسیار بزرگ نیست، مردم را نمی‌کُشد، اما افزایش تورم یک مشکل خواهد بود.

بر اساس این گزارش، قیمت مصرف کننده در ایالات متحده در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۴ درصد افزایش یافت که بزرگترین جهش از اوت ۲۰۰۸ به شمار می‌رود.

فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که تورم اخیر «گذرا» خواهد بود، اما فرگوسن این موضوع را زیر سوال برد.

وی گفت: چه مدت گذرا خواهد بود؟ در چه مرحله‌ای انتظارات به طور اساسی تغییر می‌کند، به ویژه اگر فدرال رزرو به مردم بگوید «ما رژیم هدف‌گذاری تورم خود را تغییر داده‌ایم و اگر تورم برای مدتی بالاتر از این هدف باشد، اهمیتی نمی‌دهیم»؟

این کارشناس دانشگاه استنفورد افزود: احساس من این است که ما به سمت دهه ۱۹۷۰ نمی‌رویم، بلکه احتمالاً دوباره اواخر دهه ۱۹۶۰ را تجربه خواهیم کرد یعنی زمانی که مک چسنی مارتین، رئیس فدرال رزرو در آن زمان، کنترل انتظارات تورمی را از دست داد.

فرگوسن با بیان اینکه تورم بالای دهه ۷۰ در اواخر دهه ۶۰ سرچشمه گرفته است، افزود: خیلی زود است که با اطمینان به این نتیجه برسیم که تورم فعلی گذرا است.

منبع: خبرگزاری تسنیم