تاریخ: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۰۳
کد خبر: ۲۲۷۲۲۴
وزیر صمت عنوان کرد:
‌می‌متالز - وزیر صمت اظهار داشت: من می‌توانم بگویم که در انتهای آبان ماه دیگر امضای طلایی نخواهیم داشت و رانت در بازار فولاد از بین خواهد رفت.

به گزارش می‌متالز، سیدرضا فاطمی امین اظهار داشت: یکی از کالا‌هایی که بسیار در قیمت محصولات دیگر و همچنین فضای روانی بازار موثر بوده، فولاد است. ما برای فولاد یک برنامه سه مرحله‌ای را طراحی کردیم که از ماه‌های مهر، آبان و آذر شروع می‌شوند.

وی افزود: برنامه ما در مهرماه رصد کامل زنجیره فولاد است. یعنی تمام تولیدات مقاطع فولادی، شمش و محصولات فولادی در قالب بورس و سامانه جامع تجارت بیایند. این به ما کمک می‌کند که اشراف اطلاعاتی داشته باشیم و رانت‌ها، سهمیه‌ها و چندقیمتی بودن از بین برود.

وزیر صمت ضمن وعده اتمام رانت در بازار فولاد تا انتهای آبان ماه را داد و گفت: در مرحله دوم ما ساختار بازار را اصلاح خواهیم کرد یعنی اوج و تاثیرگذاری قواعدی را که از مهرماه ابلاغ و اجرایی می‌شوند را می‌بینیم. من می‌توانم بگویم که در انتهای آبان ماه ما دیگر امضای طلایی نخواهیم داشت و رانت در بازار فولاد از بین خواهد رفت.

وی اضافه کرد: مرحله سوم هم از مهر آغاز می‌شود، اما تمرکز ما بر آن آذرماه به بعد خواهد بود. این است که یک اصلاح ساختار در صنعت فولاد داشته باشیم و به سمت کاهش قیمت تمام شده حرکت کنیم.

فاطمی امین خاطرنشان ساخت: یعنی تا آبان‌ماه رانت‌ها و چند قیمتی بودن را از بین ببریم و به بازار ثبات دهیم، سپس آغاز به ایجاد یک رقابت سازنده‌ای برای کاهش هزینه‌های سربار، هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده اتفاق بیافتد که ان‌شاالله ما دیگر در بازار فولاد تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار نگیریم و قیمت‌ها مبتنی بر واقعیات داخل کشور تعیین شود.

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)