تاریخ: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۵:۰۸
بازدید: ۳۳۹
کد خبر: ۲۷۵۷
سرویس خبر : انرژی

تولید تجمعی میدان نفتی آذر از مرز 500 هزار بشکه عبور کرد

می متالز - تولید تجمعی میدان نفتی مشترک آذر که قرار است تولید روزانه آن در پایان اردیبهشت ماه امسال به 30 هزار بشکه برسد، از 500 هزار بشکه گذشت.
تولید تجمعی میدان نفتی آذر از مرز 500 هزار بشکه عبور کرد

 به گزارش می متالز به نقل از وزارت نفت، کیوان یاراحمدی مجری طرح توسعه میدان آذر در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در این باره اظهار کرد: مرحله نخست تولید زودهنگام این طرح اواخر پارسال به میزان 15 هزار بشکه در روز آغاز شد و تاکنون بیش از 500 هزار بشکه از این میدان مشترک تولید شده است.

وی افزود: همان‌طور که پیش از این نیز اعلام شده است، برنامه افزایش تولید میدان آذر به ٣٠ هزار بشکه در روز، تا پایان اردیبهشت ماه امسال عملیاتی می‎شود. میدان مشترک آذر با ظرفیت تولید 15 هزار بشکه نفت در روز، مرحله نخست تولید زودهنگام خود را پشت سر گذاشته و قرار است این رقم در بهار امسال به ٣٠ هزار بشکه در روز برسد. هدف‌گذاری تولید از این میدان نفتی مشترک با عراق، 65 هزار بشکه در روز است و انتظار می‌رود این میزان تولید تا کمتر از 2 سال دیگر محقق شود. ضریب بازیافت کنونی میدان آذر 16 درصد است و با وجود هدف‌گذاری تولید 65 هزار بشکه‌ای از این میدان، بیژن زنگنه وزیر نفت تاکید دارد که توسعه این میدان باید در مرحله دوم و برای افزایش تولید به ١٠٠ هزار بشکه در روز ادامه یابد.

گازهای همراه نفت میدان آذر، بخشی از خوراک ان.‌جی.‌ال٣١٠٠ خواهد شد و از این رو کارخانه گاز و گاز مایعی که عملیات اجرایی آن با هدف جلوگیری از سوزانده شدن روزانه ٢٧٠ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت، شهریور‌ماه پارسال در منطقه چشمه خوش دهلران آغاز شد و بهره‌برداری از این کارخانه، پشتوانه محکمی برای فعالیت پتروشیمی بزرگ دهلران خواهد بود. وزارت نفت در دولت تدبیر و امید، توسعه برداشت از میادین نفت و گاز مشترک با همسایگان را در دستور کار خود قرار داد و از این رو علاوه بر افزایش تولید در میدان مشترک آذر، آغاز تولید در میدان مشترک یاران جنوبی و افزایش تولید در میدان مشترک آزادگان جنوبی، از دیگر اهداف توسعه‎ای شرکت ملی نفت ایران است که تحقق آن در بهار امسال در دستور کار قرار دارد.

میدان نفتی آذر، از میدان‌های نفتی مشترک ایران با عراق به شمار می‌رود که در شرق شهرستان مهران استان ایلام واقع شده ‌است. مخزن این میدان با میدان نفتی بدرای عراق مشترک بوده و در امتداد شمال غربی میدان مستقل چنگوله واقع است. این میدان دارای 2 میلیارد و 500 بشکه نفت خام درجا است. میزان نفت قابل استحصال از این میدان 400 میلیون بشکه نفت برآورد می‌شود. طرح توسعه این میدان، ابتدا به شرکت‌های استات اویل نروژ و گازپروم روسیه واگذار شده بود که این شرکت در سال 2008 میلادی به موجب پیروی از تحریم‌های علیه ایران از ادامه همکاری در توسعه این میدان انصراف داد. اکنون شرکت‌های ایرانی توسعه این میدان را که از نظر زمین شناختی یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی جهان است، بر عهده دارند.

عناوین برگزیده