تاریخ: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۰:۰۸
بازدید: ۷۷
کد خبر: ۲۸۱۴۲۳

دلار پارسال چند، امسال چند؟

‌می‌متالز - بانک مرکزی متوسط قیمت دلار و یورو در شش ماه ابتدای امسال را اعلام کرده که نرخ فروش این دو نوع ارز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱۶.۷ و ۴.۴ درصد رشد داشته است.

به گزارش می‌متالز، افزایش بهای دلار و یورو در سال‌های اخیر آن هم با شتاب تند و صعودی موضوعی بوده که مدت هاست به گلایه جدی نه تنها مردم بلکه تولید کنندگان و ... تبدیل شده است.

چرا که نوسان‌های گاه و بی گاه که نه تنها نرخ انواع ارز را تحت تاثیر قرار داده است بلکه بر بهای تمامی کالا‌ها و خدمات اثر قابل توجهی داشته است. افزایش بهایی که حتی اگر کاهش در نرخ ارز را شاهد باشیم، اما تغییر در قیمت و روند نزولی آن را در دیگر کالا‌ها شاهد نبوده ایم.

در این میان، اما اگر چه در بازه زمانی حدود ۸ تا ۹ سال اخیر قیمت انواع ارز شیب صعودی پر شتابی را پشت سر گذاشته است و تغییرات قیمتی زیادی را تجربه کرده تا به آنجا که دلار ۹۰۰ تومانی و هزار تومانی دیگر به فراموشی سپرده شده است، اما شاید جالب باشد بدانیم که تغییرات قیمتی انواع ارز در بازه زمانی یکسال گذشته به چه میزان بوده است. در این میان باید گفت؛ در گزارش بانک مرکزی آمده است که در شهریور امسال متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در بازار آزاد تهران ۲۹ هزار و ۵۸۹ تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۱ درصد افزایش داشته است.

 البته، حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکا در ماه مذکور به ترتیب ۲۸ هزار و ۵۶۹ تومان و ۳۰ هزار و ۹۱۹ تومان اعلام شده است.

همچنین، در شهریور سال جاری، متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد تهران ۲۹ هزار و ۹۱۵ تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۳.۹ و ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به‌ترتیب ۲۹ هزار و ۱۷۳ تومان و ۳۰ هزار و ۹۸۸ تومان بوده است.

بنابراین، در شش ماهه ابتدایی امسال، متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به‌ترتیب ۲۸ هزار و ۷۲۴ تومان و ۳۰ هزار و ۵۶۱ تومان بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۶.۷ و ۴.۴ درصد رشد داشته است.

منبع: صدای بورس

عناوین برگزیده
پرطرفدارترین عناوین