تاریخ: ۲۴ دی ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۰۲
بازدید: ۱۵۸
کد خبر: ۲۸۸۱۲۰
سرویس خبر : آهن و فولاد

دستاورد‌های فولاد هرمزگان نشان می‌دهد می‌توان در اوج بحران هم بر مشکلات غلبه کرد

‌می‌متالز - شرکت فولاد هرمزگان در حالی به ثبت رکورد‌های پی در پی خود ادامه می‌دهد که صنعت فولاد با چالش جدی در بخش تامین انرژی مواجه است. فولادی‌ها در تابستان گرفتار کمبود برق و در زمستان با بحران گاز مواجه می‌شوند. اما با این حال فولاد هرمزگان موفق شده با استفاده از فرمولی مشخص به مسیر خود ادامه دهد وبرنامه‌های تولید برای سال جاری را محقق کند.

به گزارش می‌متالز، فولاد هرمزگان در بین زیرمجموعه‌های هلدینگ فولاد مبارکه، توانسته آمار‌های خوبی از خود به جای بگذارد و به عنوان درخشان‌ترین واحد‌های تولیدی این هلدینگ شناخته شود.  

از سویی دیگر در چشم انداز پیش بینی شده قراراست استان هرمزگان به قطب فولادی کشور تبدیل شود. این در حالی است که دسترسی این مجموعه به آب‌های آزاد می‌تواند نقش مهمی در افزایش صادرات داشته باشد.  

همین موضوع باعث شده نگاه صادرات محور بر تولید حاکم باشد این مجموعه به سمت تولید محصولی با کیفیت برود. این موضوع در بحث تختال‌های تولیدی و کیفیت آن‌ها به خوبی قابل مشاهده است.  

نگاه به توسعه همه جانبه باعث شده تا در یک سال اخیر فولاد هرمزگان با ثبت رکورد‌های پی در پی جایگاه خود در بین فولادسازان بزرگ را ارتقا داده و بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
 
این رکورد‌های در حالی به ثبت می‌رسد و به صورت پی در پی تکرار می‌شود که صنعت فولاد با بحران‌های بسیاری از جمله تامین مواد اولیه و انرژی مواجه است.

اما این رکورد‌ها نشان می‌دهد کمبود‌های موجود در حوزه انرژی چندان تاثیری بر روند تولید فولاد هرمزگان نداشته و این مجموعه براساس برنامه هدف گذاری در حرکت است تا در پایان سال به ظرفیت اسمی خود دست پیدا کند.  

موفقیت در تولید و افزایش در آن باعث شده تا سرمایه گذاری‌های فولاد هرمزگان نیز بیشتر شود و ۴ پروژه اصلی در دستور کار این فولادساز قرار بگیرد.  

درواقع افزایش رکورد‌های پی در پی بر میزان فروش و صادرات این مجموعه اثر گذار است و همین موضوع باعث می‌شود تا میزان درآمد‌ها و سوددهی در فولاد هرمزگان افزایش پیدا کرده و این مجموعه به سراغ توسعه‌های همه جانبه برود.  

فولاد هرمزگان با غلبه بر بحران‌های موجود توانست برنامه پیش بینی شده را به خوبی جلو ببرد که بخشی از آن بی شک ناشی از نگاه تخصصی و استفاده از تیم کارشناسی است.  

از سویی دیگر این مجموعه تلاش کرده با سرمایه گذاری بر واحد تحقیق و توسعه از دانش روز استفاده کرده تا بتواند قیمت تمام شده را کاهش دهد.  

بدون شک ارتقای کیفی مواد اولیه، ارتقای تجهیزات موجود و استفاده از دانش روز به کمک واحد تحقیق و توسعه و همچنین همکاری با شرکت‌های دانش بنیان باعث می‌شود تا میزان تولید هم افزایش پیدا کند.

تمرکز بر این بخش باعث شده تا فولاد هرمزگان با استفاده از راهکار‌های علمی به دنبال غلبه بر کمبود برق و گاز برود و اجازه ندهد خط تولید با مشکلی مواجه شود.  

موفقیت فولاد هرمزگان نشان می‌دهد می‌توان در اوج بحران هم بر مشکلات غلبه کرد و همچنان به رکورد شکنی‌ها ادامه داد تنها لازمه این موضوع نگاه کارشناسی و شناخت اهمیت دانش بر افزایش بهره وری است که فولاد هرمزگان به این جایگاه دست یافته است.  

از سویی دیگر تکیه بر توان نیروی انسانی کلید طلایی موفقیت‌های فولاد هرمزگان است. همراهی و همکاری نیروی انسانی در بخش‌های مختلف می‌تواند بر افزایش بهره وری اثر مستقیم داشته و مجموعه را هدف نهایی نزدیک کند.  

آن طور که پیداست فولاد هرمزگان با تکیه بر موارد یاد شده در تلاش است تا سهم خود در بازار‌های داخلی و صادراتی را افزایش داده و با بهره گیری از دانش و تجربه جایگاه خود در میان فولادسازان بزرگ را ارتقا دهد. بی تردید استفاده از راهکار‌های این مجموعه می‌تواند محل ایجاد ارتباط‌های جدید با دیگر مجموعه‌ها باشد که خود محل جدیدی از درامد برای فولاد هرمزگان خواهد بود.  

منبع: تیتر ۲۰

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده