تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۰:۳۸
بازدید: ۴۲
کد خبر: ۳۰۳۹۲۷
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

بسترسازی بانک صنعت و معدن برای مشارکت بخش غیردولتی

‌می‌متالز - مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: حدود ۵۱‌درصد پرتفوی ارزی بانک صنعت و معدن مربوط به منابع صندوق توسعه ملی است.

به گزارش می‌متالز، مدیرعامل بانک صنعت و معدن در سومین همایش صندوق توسعه ملی با عنوان حکمرانی نوین با اشاره به همکاری‌های گسترده توسعه‌ای این بانک با صندوق توسعه ملی اظهار کرد: هدف بانک صنعت و معدن به کارگیری قابلیت‌های عملیات بانکداری توسعه‌ای سرمایه‌گذاری در جهت توسعه اقتصادی کشور، فراهم نمودن بستر مناسب برای حضور و مشارکت بخش غیردولتی با استفاده از بخشی از منابع صندوق توسعه ملی است که در اختیار این بانک قرار داده شده است.

علی خورسندیان با تشریح وجوه تمایز بانک‌های توسعه‌ای از بانک‌های تجاری گفت: هدف از تاسیس یک بانک توسعه‌ای، اولویت توسعه اقتصادی و اجتماعی است و این نوع بانک‌ها در فعالیت‌های پروژه محوری پیشرو هستند که دوره تامین مالی و همچنین بازگشت سرمایه طولانی‌تری دارند و عمدتا از منابع و وجوه بلندمدتی که از سوی نهاد‌های دولتی، بانک مرکزی و... در اختیارشان قرار می‌گیرد، برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. او تصریح کرد: همکاری بانک صنعت و معدن و صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۰ در قالب قرارداد‌های عاملیت و سپرده‌گذاری ارزی و ریالی آغاز شد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تصریح کرد: حدود ۵۱‌درصد پرتفوی ارزی این بانک مربوط به منابع صندوق توسعه ملی بوده و ۹۰‌درصد طرح‌های تامین مالی شده از قرارداد‌های عاملیت ارزی با تسهیلات پرداختی به مبلغ ۲ میلیارد و ۹۴۴ میلیون یورو به بهره‌برداری رسیده‌اند. خورسندیان اعلام کرد: ۳۴‌درصد طرح‌های تامین مالی شده با عاملیت این بانک در زمینه نیروگاه، ۲۵‌درصد مربوط به پالایشگاه، پتروشیمی و صنایع شیمیایی بوده، ۱۲‌درصد در صنایع فلزی و ۷‌درصد نیز در حوزه طرح‌های ساختمانی، سیمان و کاشی بوده است. او تاکید کرد: طرح‌های یاد شده برای ۱۳‌هزار و ۸۶۳ نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته است. مدیرعامل بانک صنعت و معدن در پایان خاطرنشان کرد: از جمله پروژه‌های بزرگی که با مشارکت بانک و صندوق به بهره‌برداری رسیده می‌توان به تولید برق ماهتاب کاسپین (با ظرفیت تولید ۴۶۰ مگاوات برق در سال)، پتروشیمی ایلام (با ظرفیت تولید ۳۰۰‌هزار تن پلی اتیلن سنگین، ۴۵۸‌هزار تن اتیلن، ۱۲۴‌هزار تن پرو پیلن و ۱۳۳‌هزار تن بنزین)، شرکت راه و ساختمان سازه‌سازان (با ظرفیت ۵۵ میلیون مترمکعب آب در سال) و کاشی روماک نایین (با ظرفیت ۶ میلیون مترمربع در سال) اشاره کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده