تاریخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۲:۳۲
بازدید: ۱۴۳
کد خبر: ۳۶۷۳۷
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

«فولاد» عملکرد فروش خرداد را در تیر جبران می‌کند؟

می متالز - معاملات امروز محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا پس از کش و قوس‌های فراوان و لغو دو معامله قبلی در تالار نقره‌ای نهایتا با عرضه‌های سنگین این شرکت به منظور کنترل رشد قیمت انجام شد. رشد 24 درصدی قیمت ورق گرم B با حجم معامله 170 هزارتنی مهمترین عرضه این شرکت در روز جاری بود. با توجه به لغو معاملات قبلی، سوال اینجاست که افت سهم فروش خرداد شرکت در بورس کالا در معاملات تحویل تیر جبران شده است یا نه.
«فولاد» عملکرد فروش خرداد را در تیر جبران می‌کند؟

به گزارش می متالز، فولاد مبارکه در نخستین ماه سال جاری 2326 میلیارد تومان انواع محصولات خود را به فروش رساند که سهم فروش محصولات سرد و گرم این شرکت بیش از 1919 میلیارد تومان (بیش از 82 درصد مبلغ فروش) بود. سهم فروش بورس کالا نیز قابل توجه است و می‌تواند تخمین خوبی از روند عملکرد این شرکت برای ماه‌های آتی با توجه به فروش سلف مبارکه در بورس کالا باشد.

لغو معاملات محصولات این شرکت در بورس کالا در دو جلسه گذشته منجر به کاهش سهم فروش در تحویل خرداد شد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، مجموع سهم فروش دو محصول اصلی فولاد مبارکه در خرداد به 738 میلیارد تومان رسیده که حاکی از افت محسوس فروش با توجه به شرایط بورس کالاست. اما این افت فروش با افزایش سهم عرضه در معاملات امروز در تحویل تیر تا حد زیادی جبران شده‌ است. (اگر جدول ها ناخوانا بود، از قسمت دانلود در انتهای خبر جدول های با کیفیت را ملاحظه نمایید)

بنابراین روند عملکرد فولاد مبارکه در بورس کالا به طور میانگین ماهانه یک روند با ثبات دارد و انتظار می‌رود با افزایش 25 درصدی قیمت‌های پایانی در سال جدید، با بهبود وضعیت عرضه در ماه‌های آتی شاهد رشد سهم فروش ماهانه در بورس کالا نسبت به میانگین ثبت شده در 4 ماه نخست سال باشیم.

عناوین برگزیده