تاریخ: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۲۱:۵۲
بازدید: ۱۸۴
کد خبر: ۳۶۹۷۹
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

طرح ملی تاپ در خوزستان رونمایی شد

می متالز - طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خوزستان به صورت پایلوت به عنوان چهارمین استان کشور رو نمایی شد.
طرح ملی تاپ در خوزستان رونمایی شد

به گزارش می متالز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از طرح ملی تاپ در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان که با حضور جمعی از تولید کنندگان و فعالان اقتصادی و دانشگاهیان برگزار شد، گفت: طرح تاپ یک طرح بزرگ ملی است که خاص سازمان صمت نیست و بخش های دانشگاهی و اقتصادی را نیز شامل می شود.

قبادیان گفت: در چهار سال گذشته اقدامات زیادی در خصوص ارتباط و همکاری بیشتر بین صنعت و دانشگاه انجام شده اما آنچنان که بایست در این حوزه موفق نبودیم، امیدواریم با اجرایی شدن کامل این طرح شاهد همکاری و ارتباطات موثرتری در این بخش باشیم.
وی افزود: اجرای این طرح نه تنها در بخش اقتصادی و تولید تاثیر گذار است بلکه در بخش اجتماعی نیز موثر است و می تواند در ایجاد اشتغال بیشتر و کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر گذار باشد.
معاون وزیر صمت ادامه داد: انقلاب صنعتی چهارم اقتصاد سنتی را دگرگون خواهد کرد و باید با کمک دانش جامعه را آماده کرد و همسو با علم و تکنولوژی دنیا حرکت کنیم.
قبادیان اظهار داشت: تا کنون موفق نشدیم این طرح را در وزارتخانه های دیگر راه اندازی کنیم و برای نخستین بار در وزارت صمت در سه استان اصفهان، تهران و چهارمحال بختیاری رونمایی و عملیاتی شده است.
وی با اشاره به اهداف برگزاری این طرح در کشور اظهار داشت: از جمله اهداف برگزاری این طرح جبران عقب افتادگی در حوزه تولید و اقتصاد، نزدیک شدن به انقلاب صنعتی چهارم، همراه شدن با علم دنیا، جبران عدم ارتباط دانشگاه و صنعت، ایجاد اشتغال برای جوانان، خروج از وابستگی به نفت است.
قبادیان ادامه داد: یک نگرانی در اجرای این طرح وجود دارد که آن هم دانشگاهیان و فعالان حوزه تولید این طرح را جدی نگیرند و شکست بخورد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری با اشاره به استفاده محدود از علم و تکنولوژی در بخش صنعت اظهار داشت: متاسفانه 95 درصد خسارت های وارده به صنایع استان های درگیر سیلاب به دلیل استفاده نکردن از علم و دانش در بخش تولید و صنعت بوده است.
وی افزود: تا کنون از درآمد نفت برای اقتصاد کشور استفاده شده است این در حالی است که اقتصاد مبتنی بر منابع محکوم به شکست است و در آینده جایگاهی ندارد.
قبادیان ادامه داد: جهان آینده، اقتصاد آینده و صنعت آینده غیر از چیزی است که ما آن را تصور می‌کنیم. پیش‌ازاین نیز گفته‌ام انقلابی صنعتی چهارم درراه است که مانند یک سونامی اقتصاد سنتی را زیرورو می‌کند مگر اینکه ما به کمک علم، فناوری، دانش و تدبیر از امروز جامعه را برای آن آماده کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه این طرح می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در حوزه تولید و اقتصاد کشور باشد اظهار داشت: تولید کنندگان و فعالان اقتصادی باید این طرح را در اولویت برنامه کاری خود قرار دهند و از این فرصت به درستی استفاده کنند.

وی گفت: این طرح فعلاً فقط در وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا می‌شود تا اگر اشکالاتی در آن وجود داشت برطرف و نهایی شود.
گفتنی است در این برنامه، کارگاه آموزشی برای دانشگاهیان و فعالان حوزه تولید و اقتصاد به منظور اشنایی با چگونگی ثبت نام در سامانه طرح تاپ به نشانی www.iranetop.ir و فرایندهای اجرایی این طرح برگزار شد.

عناوین برگزیده