تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ، ساعت ۱۷:۴۸
بازدید: ۴۳۴
کد خبر: ۳۷۶۰
سرویس خبر : اقتصاد و تجارت

تاثیر چین بر بازارهای بین المللی

می متالز - بازارهای سهام در حال حاضر رکوردار آمارهای بالاست و شاخص نوسانات آن در سطح پایین ده سال اخیر قرار دارد. هرچند خیال سرمایه گذاران از انتخابات فرانسه و عدم انتخاب نامزد ضد یورویی در این انتخابات راحت شده اما این بازار با ریسکهای تازه تر مواجه است که مهم ترین آن چین می باشد که چندماهی است روند بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است. اخیرا آمار مربوط به وضعیت رشد اقتصادی چین بیش از آنچه انتظار می رفت ضعیف بود.
تاثیر چین بر بازارهای بین المللی

هفته گذشته آمار تولید چین کاهش داشت ضمن اینکه داده های تجاری آن نیز هم در بخش واردات و هم صادرات کمتر از حد انتظار بود که این امر نگرانی سایر بازارهای دنیا را در پی داشت. در همین راستا قیمت مس حدود 3 درصد کاهش طی هفته گذشته داشت ضمن اینکه در روز دوشنبه هم تا 1.4 درصد افت داشت. اما سه شنبه قیمت آن تقریبا ثابت بود.

اینها نشانه های تاثیر عمیق چین در بازارهای بین المللی است و کوچکترین افت در بازار سهام آن بیشترین تاثیر را درکل دنیا خواهد داشت. به این ترتیب، رکود اقتصادی یا افت ارزش پول این کشور و حراج سهام آن برای سایر بازارها گران تمام خواهد شد. در حال حاضر دولت چین در تلاش برای پایین آوردن هزینه های زیرساختی است با این تصور که هزینه های بخش خصوصی بالا رفته و این کاهش را جبران خواهد کرد اما نگرانی فعلی آن افزایش نرخ بهره امریکا و متعاقب آن سخت تر شدن شرایط و پرداخت ها برای چین است که موجب ترس بیشتر سایر بازارها خواهد بود.

از طرف دیگر، رییس جمهور چین اواخر امسال در کنگره ملی در صدد تحکیم قدرت خود بوده است. به این ترتیب، مسائل سیاسی خاصی چین را درگیر نخواهد کرد اما آنچه در این بین مهم جلوه می کند مساله افت قیمتها خواهد بود و نه تورم. چراکه کوچکترین افت قیمت در چین به سرعت تاثیر خود را در بازارهای دیگر می گذارد اما چین اقتدار و قدرت خود را در مقاومت در برابر افت بازار به اثبات رسانده است. همانطور که در آگوست 2015 با کاهش ارزش پولی خود اصلاحات لازم جهت حفظ نرخ رشد اقتصادی خود را انجام داد.

اما برخی معتقدند تاثیر جدی اتفاقات چین بر سایر بازارها مربوط به چند سال پیش بوده و سایر کشورهای دنیا طی دو تا سه سال اخیر از نظر اقتصادی قدرتمندتر شده اند و نشان داده اند در برابر اصلاحات اقتصادی چین می توانند روند اقتصادی خود را مدیریت کنند. 

منبع: ایفنا
عناوین برگزیده