تاریخ: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ، ساعت ۱۱:۴۲
بازدید: ۱۸۰
کد خبر: ۳۷۸۹۴
سرویس خبر : انرژی
رئیس جمهوری:

برجام زمینه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را فراهم کرد

می متالز - رئیس جمهوری با بیان اینکه برجام زمینه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را فراهم کرد، گفت: همه پیمانکاران به‌صراحت اذعان می‌کردند که این پروژه را آنها نساختند، بلکه آن را برجام ساخت و اگر برجام نبود چه بسا ساخت آن ۱۰ یا حتی ۲۰ سال دیگر به طول می‌انجامید.
برجام زمینه تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را فراهم کرد

به گزارش می متالز، دکتر حسن روحانی شامگاه شنبه (۲۸ اردیبهشت‌ماه) در دیدار با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر گفت: از آغاز دولت یازدهم با سه مشکل پیچیده و بزرگ در سه مقطع مختلف روبه‌رو بودیم که از دو مشکل عبور کرده‌ایم و معتقدم با همراهی، همدلی، همفکری و هم‌افزایی از سومین مشکل نیز عبور خواهیم کرد.

وی افزود: در سال ۹۳ قرار بود به توافق نهایی دست یابیم که موانعی در این مسیر ایجاد شد. به غیر از برخی فراز و نشیب‌هایی که گاه در داخل کشور وجود داشت، فشار دوم بر کشور وارد آمد و آن اینکه عربستان در کنار کشورهای همپیمان خود و رژیم صهیونیستی، آمریکایی‌ها را وادار کردند مذاکرات را متوقف کند تا آنها قیمت نفت را پایین بیاورند، بنابراین از اواسط سال ۹۳ قیمت نفت به کمتر از یک چهارم یعنی از ۱۲۰ دلار تا حدود ۳۰ دلار پایین آمد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: به واسطه کاهش شدید قیمت نفت، اگرچه دولت دچار فشار شد، اما مردم به دلیل اینکه امیدوار بودند مسائل حل و فصل می‌شود و نسبت به آِینده امیدواری داشتند، چندان احساس فشار نکردند.

روحانی با اشاره به اینکه در سال ۹۴ به توافقی دست یافتیم که توانست شرایط اقتصادی کشورمان را کاملا تغییر دهد، عنوان کرد: به واسطه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در کشور شروع و پروژه‌های بزرگی افتتاح شد که از آن جمله می‌توان به پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس اشاره کرد که به واسطه آن در بنزین خودکفا شدیم و این برجام بود که زمینه تکمیل ستاره خلیج‌فارس را فراهم کرد، زیرا احداث این پروژه پیش از برجام آغاز شده بود، اما چرا افتتاح نمی‌شد؟

وی افزود: همه پمپ‌هایی که برای تکمیل ستاره خلیج‌فارس نیاز بود، تحت توقیف و تحریم بودند و با افتتاح پروژه ستاره خلیج‌فارس همه پیمانکاران به صراحت اذعان می‌کردند که این پروژه را آنها نساختند، بلکه آن را برجام ساخت و اگر برجام نبود چه بسا ساخت آن  ۱۰ یا حتی ۲۰ سال دیگر به اتمام می‌رسید.

رئیس جمهوری ادامه داد: به واسطه برجام همچنین ۱۵ فاز پارس‌جنوبی افتتاح شد که در تاریخ افتتاح پروژه‌های این منطقه بی‌سابقه بوده است.

روحانی با تاکید بر اینکه روزهای سختی پیش رو داریم، اما باوجود همه سختی‌ها به آینده امیدوار هستم، گفت: با وحدت، همدلی و برنامه‌ریزی می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.

عناوین برگزیده